Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güneş kremi tatil bavullarının her zaman vazgeçilmezidir peki kaçımız bu önemli ürünü günlük bakım rutininde de düzenli olarak kullanıyor? Evet, hava kapalı da olsa güneş kremi her gün mutlaka uygulamamız gereken cilt bakım ürünlerinden. Sonuçta güneş kremi yalnızca cilt kanserini önlemiyor aynı zamanda yaşlanmayı geciktiriyor, mimik kırışıklıklarının oluşumunu engelliyor.

Bu kadar çok güneş kremi markası varken en doğrusu hangisi? Vücudumuza ne kadar miktarda krem uygulamalıyız? Bu tarz sorulara cevap arıyorsanız uzmanlara sorduk; güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

1. Etiketi Çözümle

Temel bilgilerle başlayalım. SPF Nedir? Güneş koruma faktörü olarak çevirebileceğimiz spf, cildinizin yanmasına ve kızarmasına sebep olan ultraviyole ışınlarından korunmanıza yardımcı olur. Ne kadar yüksek faktörde bir krem alırsanız cildinizi o kadar çok korumuş olursunuz. Örneğin yeterince fazla uygulandığında 50 spf’li bir krem güneşi yaklaşık olarak %98 engellerken, 30 spf’li bir kremde bu oran %95 iken 15 spf”de %93’e düşüyor. UVA ışınları cildin yaşlanmasını hızlandırırken, UVB ışınları cildi yakıyor ve kansere yol açıyor yani alacağınız güneş kremi üzerinde bu ikisine de karşı korumalı olup olmadığı mutlaka yazmalı.

Editörün Seçimleri

  

1. LA PIRAIRIE Güneş Kremi⎜2. CHANEL Güneş Kremi⎜3. CLARINS Güneş Kremi⎜4. LA MER Güneş Kremi


2. Yaşlanma Karşıtı mı Cilt Kanseri Önleyici mi?

UVB ve UVA ışınlarının ne kadar zararlı olduğunu artık biliyoruz. Her ikisi de cilt kanserin sebep olabilir bu yüzden SPF’si çok yüksek bir krem tercih etmek en doğrusu. Yüz, boyun ve ellerimizin arkası en çok güneşe maruz kalan yerler olduğu için bu bölgelerde mutlaka SPF değeri 50 ve üzeri, UVB ışınlarına karşı da yüksek korumalı bir kremi yaz kış ayrı yapmaksızın tercih etmeliyiz.

3. Ne Kadar Harcamalıyız?

Güneş kremi seçimi yaparken fiyatın çok yüksek olması çok gerekli değil yine de uygun fiyatlı ürünlerde vadettiği korumayı sağlayıp sağlamadığından mutlaka emin olun. Maliyeti yüksek ürünler daha çok koruma sağlıyor diye düşünüp bu ürünlerden az miktarda uygulamak yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri. İster pahalı ister ucuz bir ürün kullanın, kremi kalın bir tabaka şeklinde uygulamak en önemlisi. Yüz ve boyuna bir çay kaşığı, kollara, gövdeye ve bacaklara birer tatlı kaşığı miktarında uygulama en doğrusu.

Editörün Seçimleri

  

1. CLARINS Güneş Kremi⎜2. GARNIER Güneş Kremi⎜3. HAWAIIAN TROPIC Güneş Kremi⎜4. ELIZABETH ARDEN Güneş Kremi


4. Ne Kadar Miktarda ve Nasıl Uygulamalıyız?

Uzmanlar, soluk bir cildiniz varsa siz ve çocuğunuz için SPF değerini 50 olan, bunun dışında yine en az 30 SPF’li bir krem öneriyor. Kremin koruma faktörünü gün boyu aynı eşitlikte tutmanız çok önemli. Her 4 saatte bir mutlaka güneş kreminizi tazeleyin. Kreminiz suya karşı dayanıklıysa bile denize girip çıktıktan sonra tekrar yenilemeniz gerekiyor. Yetişkin bir insan için uygun miktar en az 3 çorba kaşığı. Çalışmalar gösteriyor ki güneş kremi süren insanların yarısından fazlası kullanması gereken miktardan az kullanıyor bu yüzden de yeteri kadar korunmamış oluyorlar. Kulaklarınız, ayaklarınız, dizlerinizin ve bacaklarınızın arkasını da kremlemeyi unutmayın, ulaşamadığınız yerler için de birinden yardım alın. Artık bunu bilmeyeniniz yoktur ama güneşin en çok yaktığı saatler -öğlen 11 ve 4 arası- güneşlenmekten kaçınmalısınız.

Editörün Seçimleri

  

1. JUVENA Güneşe Karşı Etkili Yüz Kremi⎜2. ESTEE LAUDER Güneş Kremi⎜3. LANCASTER Güneş Kremi⎜4. LANCASTER Güneş Kremi

 


5. Önceden Alıp Stok Yapma

Çoğunuzun yaz geldiğinde bir önceki yazdan kalan güneş kremlerine koştuğunu görür gibiyiz. Peki bu bir senedir duran kremleri bizi ne kadar iyi koruyor? Güneş kremi içindeki aktif maddeler zamanla bozulabilir ve ürün etkinliğini kaybedebilir, bu nedenle uzmanlar son kullanma tarihlerine uyulmasını öneriyor. Güzellik ürünlerinizin arkasında üzerinde bir rakam yazılı olan kavanoz ya da şişe simgesini hiç fark ettiniz mi? Bu ürünün açıldığı andan itibaren ne kadar süre içerisinde tüketilmesi gerektiğini gösteriyor. Örneğin 12M ürünün açıldığı andan itibaren yalnızca 12 ay etkili olduğunu gösteriyor. Bu sebeple her sene yeni bir güneş kremi almak ve alınan ürünün güneş ışınlarına maruz kalmayacağı karanlık ve serin bir yerde saklanması en doğrusu.

6. Yaşlanmaya Karşı Etkileri

Söz konusu yaşlanmak olduğunda cildi korumak beslemekten çok daha önemli. Uzmanlara göre güneş kremleri yaşlanmaya karşı uygulayabileceğiniz en ucuz ve etkili yol. Cildi güneşe karşı korumanın yaşlanma üzerinde büyük bir etkisi olduğu klinik olarak da kanıtlandı.

Bazı nemlendiricilerin SPF koruması olduğu doğru ama bu kremler hiçbir zaman yalnızca güneşe karşı koruma için üretilmiş bir ürün kadar cildinizi korumuyor. Yani içerisinde 30 SPF koruma olan bir nemlendiriciniz de olsa yüzünüze mutlaka güneş kremi de sürün. Bu kadar çok güneş kremi sürmenin D vitamini emilimine zararı olduğu konusunda söylentiler olsa da önceliğimiz güneşten korunmak. D vitaminini dışarıdan da takviye edebilirsiniz.

7. Hasar Ne Kadar Sürede Görülür?

Güneşte cildiniz pembe ya da kırmızı görünüyorsa geçmiş olsun yanmışsınız bile! 2 yılda yalnızca bir kere yanmış bile olsanız cilt kanserine yakalanma riskiniz 3 kat artıyor. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce mutlaka önleminizi alın. Cildinize verdiğiniz zararın ortaya çıkması uzun yıllar alabilir hatta ciddi bir şekilde yanmışsanız bile bunun etkilerini en erken 30’lu yaşlarınızın başında fark edersiniz. Yine de çok açık tenli olmak ve ne kadar ciddi bir şekilde zarar gördüğünüz gibi pek çok faktör hasarın ortaya çıkma süresini etkiliyor.

8. Cildinize Özen Gösterin

Benlerinizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Daha önce anormal bir ben ya da cilt kanseri geçmişiniz yoksa yılda 1 kez bunun için dermotoloğa gitmek en doğrusu. Bu tür hayatı tehdit eden hastalıklarda erken teşhis çok önemli. Erken teşhis edildiğinde cilt kanseri neredeyse tamamen iyileştirilebiliyor. Benlerinizde küçücük bir renk değişimi de olsa mutlaka cilt doktoruna bir uğrayın.

 

DAHA FAZLA GÜNEŞ BAKIM ÜRÜNÜ

 

5 Comments

  1. Pingback: Tatil Boyunca Saçlarımıza Nasıl Bakmalıyız? - Number L

  2. Pingback: Sonsuz Bronzluğa Giden 7 Adım - Number L

  3. Pingback: Plaj Çantasının Olmazsa Olmaz 7 Parçası

  4. Güneş kremi seçerken fiziksel korumalı olanlara tercih ediyorum, bu konuda hamilton markası oldukça etkili sonuçlar veriyor. Ülkemizde bulmak zor ve ayrıca fiyatı diğer güneş kremlerine göre daha yüksek ama değer.

  5. Pingback: Kış Bakım Rutininin Vazgeçilmez 6 Ürünü - Number L

Leave A Reply

Navigate