Her Yaştan Kadının Hayatta Bir Kez Mutlaka İzlemesi Gereken 14 Film

Bazen kadın olarak nefes almakta bile zorlandığımız bir coğrafyada yaşıyoruz. Yıllardır dillere pelesenk olmuş “ataerkil toplum” lafı, her gün gazetelerde okuduğumuz kadın cinayetleri, emekçi kadınların emeğinin karşılığını alamaması yaşamın yeterince zor olduğu bu toplumda daha da fazla canımızı sıkıyor. Örneğin yıllardır değiştirmeye çalıştığımız toplumsal cinsiyet eşitsizliği denilen bir olgu var. Bu şu demek oluyor “yemek yapmak kadının işi eve ekmek getirmek erkeğin işi”. Bu gibi düşüncelerin artık 1800’lü yıllarda kalması gerekirken maalesef biz hala yaşam hakkımızı savunuyor, öldürülmemek ya da tecavüze uğramamak için girdiğimiz her ortamda, adım attığımız her sokakta ve giydiğimiz her kıyafette temkinli olmaya çalışıyoruz.

Bugün 8 Mart yani Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Bugün ve her gün söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz. Bizler sadece eşitlik istiyoruz, temel yaşam haklarımız elimizden alınmasın, cinsiyetimiz üzerinden değil insan olduğumuz için değer görmek istiyoruz. Bu erkek egemen toplumun değişmesi için yine en büyük rol biz kadınlara düşüyor elbette. Kız çocuklarını ve erkek çocuklarını aynı şekilde yetiştirmek, küçük yaşlardan itibaren onlara cinsiyet rolleri biçmemek -erkek kamyonla oynar kız bebekle, erkek mavi giyer kız pembe- kız çocuklarını her şeyi yapabileceklerine inandırmak, erkek çocuklarına da kırılgan olmanın aslında insan olmak olduğunu öğretmemiz gerek.

Biz de günün anlam ve önemine binaen her kız çocuğunun ve kadının hayatı boyunca izleyip rol model olarak alabileceği, güçlü, kendinden emin ne istediğini bilen kadın karakterleri seçtik bugün. Ve unutmayın, her başarılı kadının arkasında ona destek olan başka kadınlar vardır. Kadınlar günümüz kutlu olsun.

1. Prenses Mononoke

Dünyaca ünlü animasyon yönetmeni Hayao Miyazaki’nin baş kahramanının kadın olduğu animasyon filmi Prenses Mononoke ile açılışı yapalım. Japon ortaçağında madenler için insanların giriştiği doğa kıyımına ormanın ve doğanın tanrıları sinirlenmeye başlar ve bunun ardından çıldırarak yıkıma yönelirler. Eserin işlenişi, karakterleri mutlaka size de ilham verecektir.

2. Brave

Disney sonunda söylenmelerimiz duymuş olmalı ki masalların sonuna sadık kalıp evlendirdiği prenseslerden sonunda vazgeçti ve karşımıza evlenmeye hiç niyeti olmayan bir prenses çıkardı. Anne babasının evlenmesi için baskı yaptıkları Merida, onların bu kararına karşı çıkar ve kendi yolunu çizmeye karar verir. Her küçük çocuğun mutlaka izlemesi gereken bir film.

3. Persepolis

Bir çizgi roman uyarlaması olan Persepolis, İran İslam Devrimi ile değişen yaşamları, dokuz yaşındaki Marjane’in gözünden izletiyor bizlere. Politik değişikliklerin getirisi olarak kişisel hakların azalması, kadınlara çarşaf giyme zorunluluğu getirilmesi, karşı çıkanların susturulması ve çoğu kadının haklarının ihlal edilip susturulması konularını küçük bir kızın gözünden görmek isterseniz mutlaka izleyin.

4. Matilda

Matilda aşırı derecede tuhaf ve kötü bir ailesi olan çok akıllı, sürekli kitap okuyan küçük bir kızdır. Küçük yaşta olmasına rağmen bir deha olan Matilda ailesiyle ve okulda yaşadığı sorunlarla telekinezi yöntemiyle uğraşıyor. Küçük kızlar için büyük ilham kaynağı olabilecek bu harika filmi de izlemenizi ve izletmenizi öneriyoruz.

5. Annem Hakkında Her Şey

Almodovar kadınlarından efsane bir film daha. Her anne ve oğulun birlikte izlemesi gereken Annem Hakkında Her Şey, hakkında yıllardır konuşulan eşcinsellik, AIDS, inanç gibi konulara büyük bir geçekçilikle yaklaşıyor. Hepimizi yer yer ağlatan bu duygusal film, çoğu insan tarafından Almodovar’ın başyapıtı olarak da anılıyor.

6. Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Yürüyen Bir Kız

Dibine kadar pisliğe batmış bir şehirde gece yarısı tek başına dolaşan bir kadın vampir… Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Yürüyen Bir Kız, Ana Lily Amirpour adında kadın bir yönetmenin yönettiği harika bir film. Sırf bu yüzden bile izlemenize değecek olan bu film, başrolümüz kadın vampirin bu berbat şehirde kendi başına adaleti sağlamaya çalışmasının öyküsünü anlatıyor.

7. Hayatımın Çalımı Beckham

Kim demiş kadınlar futbol oynayamaz diye? 18 yaşında Hint’li bir genç kızın ailesinin tüm itirazlarına rağmen çıktığı futbol yolculuğunu anlatan film, çoğu kalıp yargıya karşı çıkar nitelikte.

8. Kill Bill

Açılın yoldan Black Mamba geldi! Uma Thurman’ın efsane oyunculuk performansına hayran kalacağınız filmde eski kiralık katil Gelin yani Uma Thurman meslektaşlarından intikam almak için yola çıkar, yolculuğunun sonunda ise hiç beklemediği bir sürprizle karşılaşır. Öldü sandığı kızı aslında yaşıyordur! Quantin Tarantino’nun başyapıtı olan film biraz fazla şiddet içeriyor, bu tarz sahnelerden hoşlanmıyorsanız tavsiye etmiyoruz fakat bu kadar güçü bir kadın başrolün olduğu filmlere rastlamak çok zor hatırlatırız.

9. Mona Lisa Gülüşü

Bir kızın eğitim hayatı ne kadar başarılı olursa olsun hayattaki tek gayesinin evlenmek ve kocasını memnun etmek olduğu bir kasabaya gelen öğretmen Katherine Watson, okulundaki parlak kadın öğrencilerini bu yanılgıdan kurtarmak için çabalar. Nasıl yaşamamız gerektiğini anlatanlara inat kadınları kendi düşünceleri doğrultusunda hareket etmelerini öğreten film, Katherine’e de kendi hayatı hakkında güzel dersler veriyor. Giydiğimiz eteğe kadar karışılan bu günlerde mutlaka izlenmesi gereken bir film.

10. Saatler

Michael Cunningham’ın aynı adlı kitabından uyarlanan, Virginia Woolf’un hayatından ve başyapıtı sayılan Mrs.Dalloway’den beslenen film, üç farklı kadın karakterin üzerinden ilerliyor. Bir yazar, bir okuyucu ve bir karakter üzerine kurulan kitabın muhteşem bir biçimde filme aktarımını izlediğimiz Saatler filminde Nicole Kidman, Julianne Moore, Meryl Streep gibi Holywood’un en güçlü kadın karakterlerini başrollerde görüyoruz.

11. Mad Max Fury Road

Charlize Theron’un muazzam oyunculuk performansını izlemeye hazır olun. Çoğu erkek tarafından “kadın filmi” olduğu için eleştirilen Mad Max Fury Road, post apokaliptik bir dünyada bir kadın karakterin diğer kadın tutsaklarla beraber çılgın bir kraldan özgürlük için kaçışına şahit oluyoruz.

12. Orlando

 

Dünya’nın en iyi kadın yazarlarından biri olan Virginia Woolf’un aynı adlı kitabından uyarlanan Orlando, 400 yıllık zaman dilimini hiç yaşlanmadan, iki farklı cinsiyette yaşayan İngiliz aristokrat Orlando’nun hikayesini anlatıyor. Sally Potter’ın cinsel kimliği sorguladığı filmde, Kraliçe Elizabeth’in haznedarı bir erkek olarak doğan Orlando, arayışlar içerindeki yolculuğunun ortasında mucizevi bir şekilde bir kadına dönüşüyor.

13. Diren!

19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında hiçbir alanda herhangi bir siyasi hakkı olmayan ve yalnızca kendilerine uygun görülen işlerde çalışabilen kadınlar, büyük bir hareketin öncülüğünü üstlenerek oy haklarını almak için çeşitli eylemler düzenlediler. Kadınların hak mücadelesi tarihinde önemli bir rolü olan Süfrajet Hareketi’nin anlatıldığı film, tam bir ilham kaynağı.

14. Yaban

Wild From Lost To Found On The Pacific Crest isimli çok satan kitaptan uyarlanmış filmde kahramanımız Cherly babası yüzünden sorunlu bir çocukluk geçirir ve bu dönemlerde en yakın dostu annesidir. Annesini kanser hastalığından kaybedince dibe vuran Cherly hayata tekrar bağalanabilmek için 1000 km’lik bir yolculuğa çıkar. Bir kadının isterse hayatını bambaşka bir yola sokabileceğini başarılı bir şekilde anlatan film sonrası Reese Witherspoon’n performansı da uzun süre konuşuldu hatırlatırız.

*”Kadınlar geleceğimizdir” İllüstrasyon: Violate Noy

Leave A Reply

Navigate