İşte Kış Mevsiminin Saçlarımıza Yaptıkları

Rahat kazaklar, yumuşacık montlar, bembeyaz karlarla kaplı güzel günler ve saç yıpranmaları… Kış mevsimi her ne kadar sevdiğimiz bir mevsim de olsa saçlarımız bizimle aynı düşüncede değiller. İsveçli bilim insanlarının yıllar süren araştırmalarına göre kış mevsimde en sağlıklı kadınlar bile diğer mevsimlere göre daha fazla saç dökülmesi problemi yaşıyor. Saç uzama ve çoğalma döngüsü yaz aylarının sonuna doğru duruyor. Bu yüzden kış mevsiminde saç fırçalarımızda ve yastıklarımızda daha fazla saçla karşılaşıyoruz.

Peki sebep ne dediğinizi duyar gibiyiz. Yılın geri kalanına oranla yıl sonunda stresimiz tavan yapıyor, yıl sonu yoğunluğu ile sağlıklı beslenemiyoruz, vücudumuz yorgun düşüyor, hastalıklara daha açık oluyoruz ve güneşe hasret kaldığımız bu günlerde yeterince D vitamini alamıyoruz. Ayrıca soğuk havaların etkisiyle güzelim saçlarımızı yıkayıp çıkamıyoruz, sürekli saç kurutma makinesine, ısıya maruz bırakıyoruz.

Bu sezonsal saç kaybı her ne kadar can sıkıcı bir konu da olsa çözümü yok değil. İşte kış mevsiminin saçlarımıza yaptıkları ve bundan kaçınmanın yolları;

Saç Yıkama Düzeninizi Değiştirmeyin

Havanın soğuk olması saç yıkama rutininizi etkiliyor olabilir ama saç uzmanlarına göre bu yaptığınız doğru değil. Saçınızın en çok yıkama sırasında döküldüğünü fark ettiyseniz korkmayın çünkü bu çok doğal bir şey. Saçınızı her gün yıkıyorsanız aynı düzende devam edebilirsiniz. Kaliteli saç bakımı ürünleri kullanmak ve saçı ısıyla fazla haşır neşir etmemek şartıyla tabii. Saçı sık yıkamak saç diplerinde biriken kiri ve pisliği önlüyor. Yalnızca sülfatsız bir şampuan kullandığınıza ve saç fırçanızın geniş aralıklı olmasına dikkat edin.

Editörün Seçimleri

  

1. KERASTASE Şampuan⎜2. NASHI Şampuan⎜3. DAVINES Şampuan⎜4. MILK SHAKE Şampuan

Saç Kurutma Makinenizin Ayarını Düşürün

Bu soğukta ıslak saçla çıkmak da sağlıklı bir düşünce değil. Saçınızı yıkadıktan sonra havluyla yavaşça bütün nemini alın ve saçınızı kurutmadan önce ısıya karşı koruyucu bir saç spreyi uygulayın. Saç kurutma makinenizi en yüksek sıcaklıkta kullanmaktan mutlaka kaçının.

Editörün Seçimleri

  

1. NASHI Isı Koruyucu Saç Spreyi⎜2. URBAN CARE Onarıcı Bakım Köpüğü⎜3. ASHLEY JOY Saç Spreyi⎜4. MOROCCANOİL Isıdan Koruyucu Sprey

Saç Serumunun Gücünü Yabana Atmayın

Saçınıza fazla bakım yapmayı sevmiyorsanız bile saçın ekstra bakım gerektirdiği böyle zor zamanlarda bazı yardımcılara baş vurmak en doğrusu. Saç tipinize göre bir saç serumu ya da saç bakım yağını saç bakımı ritüelinize en azından kış aylarında ekleyin. Hem saç kurutma makinesinin hışmından hem de soğuk havanın gazabından korunmuş olacaksınız.

Editörün Seçimleri

  

1. DAVINES Yenileyici Serum⎜2. LOREAL Yoğun Bakım Serumu⎜3. KERASTASE Onarıcı Serum⎜4. KERASTASE Onarıcı Sprey

D Vitaminini İhmal Etmeyin

İş günlerinde bütün gün ofiste durup gün yüzü görmüyorsanız siz de “plaza hastalığı” olan d vitamini eksikliğinden muzdarip olabilirsiniz. Yaz günlerinde yeterince güneş ışığına maruz kaldığımız için bu sıkıntıyla sık karşılamıyoruz ama kış mevsiminde takviye gıda almakta fayda var. Beslenme düzeninizde yeterince d vitamini alamadığınızı düşünüyorsanız önce bir doktora gidip kan değerlerinizi ölçtürün, eğer ihtiyacını varsa doktorunuzun da tavsiyesiyle d vitaminine yüklenebilirsiniz.

Editörün Seçimleri

  

1. NASHI Tarak⎜2. MARLIES MOLLER Saç Fırçası⎜3. ASHLEY JOY Saç Fırçası⎜4. TANGLE TEEZER Tarak

 

2017-2018 SEZONUNDA SIKLIKLA GÖRECEĞİNİZ EN ÇARPICI SAÇ RENKLERİ

10 YAŞ GENÇ GÖSTEREN SAÇ RENKLERİ

Leave A Reply

Navigate