Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

Her dönemin giyim kuşam trendi olduğu gibi Youtube altın çağını yaşamaya başladığından beri makyajın da trendleri oluşmaya başladı. Öncesinde inanılmaz mat makyajlar beğenip deli gibi mat ruj aradığımız bir dönem vardı. Şimdi sıra ışıl ışıl ışıldamaya geldi! Highlighter yani aydınlatıcı önerileri kovalar olduk. Bazı makyaj trendleri bu arada söndü gitti ama biri var ki ne yaparsak yapalım artık makyaj janrına tamamen girdi diyebiliriz. Bugünkü sorumuz şu: Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

Kontür makyajını yüzün kusurlu gördüğümüz bölgelerini gölgelendirme ya da belirgin alanları ortaya çıkarma olarak tanımlayabiliriz. Örneğin alnınızın çok mu geniş olduğunu düşünüyorsunuz? Alnınızın belirli bölgelerine kontür uygulayarak artık bunu dert etmeyi bırakabilirsiniz. Kontür de zamanın modası çoğu makyaj trendi gibi tek bir işlemden oluşmuyor ve öncesinde de netleştirmemiz gereken bazı sorular var.

Ten Renginizi Yeterince İyi Tanıyor Musunuz?

Bu soruyu makyaja meraklı olsun olmasın herkes cevaplamalı çünkü cilt renginiz ya da cilt alt tonunuzu bilirseniz daha doğru seçimler yaparsınız. Örneğin bazı cilt renklerine altın rengi kolye yakışmaz bazılarında harika durur. Bunun sebebi her birimizin cilt alt tonunun farklı olması. Peki cilt alt tonumuzu nasıl anlarız? 

Bunun için yapmanız gereken bileğinizdeki damarları incelemek. Eğer damarlar mor ya da mavi ise cilt alt tonunuz soğuk, hem mavi hem yeşilse nötr, yeşil, zeytin yeşili tonlarda ise sıcak alt tonlu bir cilde sahipsiniz demektir. Cilt alt tonunuzu doğru bilirseniz hangi renklerin size yakışıp yakışmayacağını belirler, daha güzel ve size yakışan makyajlar yapabilirsiniz.

Kontür İçin Gerekli Olan Makyaj Malzemeleriniz Var Mı?

Kontür makyajı için gerekli birkaç makyaj malzemesi mevcut. Koyu renkli bir pudra bunlardan en önemlisi. Kızıl ya da turuncu alt tonlu değil daha küllü tonlarda stick, krem ya da toz bir pudra ya da bronzer edinmeniz gerekiyor. Ürünü doğru uygulayabilmeniz adına açılı bir makyaj fırçası edinmenizde de fayda var.

Editörün Seçimleri

  

1. DIOR Bronzer⎜2. SISLEY Bronzer⎜3. CHANEL Bronzlaştırıcı Pudra⎜4. SISLEY Bronzlaştırıcı Pudra

Gölgelendirdiğimiz yerler için gerekli malzemeler tamamsa bir de işin aydınlatma kısmı var. Cildinizin tonundan ne çok açık ne çok koyu bir kapatıcı edinmeniz önemli çünkü ön plana çıkartmak istediğimiz, renk eşitsizliği olan bölgelere kapatıcı uygulayacağız. Kontür makyajında kullanabileceğiniz  olmazsa olmaz olmayan makyaj malzemesi aydınlatıcılar. Pembe, sarı ya da şampanya tonlarında ışıltılı bir farınız varsa aydınlatıcı niyetine kullanabilirsiniz.

Editörün Seçimleri

  

1. ESTEE LAUDER Bronzer⎜2. GUERLAIN Terracotta Bronzlaştırıcı Pudra⎜3. CLARINS Bronzlaştırıcı Pudra⎜4. SHISEIDO Bronzer


Ürünleri Uygulamanız Gereken Yerleri Biliyor Musunuz?

Yüzünüzü ince göstermek için tam elmacık kemiklerinin alt kısmına bronzer uygulayabilirsiniz. Alnınız genişse saç çizginizin alt köşelerine, gıdınız varsa boynunuzun altına yapacağınız bir uygulama fark yaratacaktır emin olun. Burnunu daha ince ve hokka göstermek isteyenler de burun üst yanlarına bronzer ucuna aydınlatıcı uygulayabilir.

Kapatıcınızı uygulamanız gereken yerler de şunlar; üçgen şeklinde göz altları, kaşlarınızın üstü ve altı, ve alnınızın ortası.

Editörün Seçimleri

  

1. CHANEL Kapatıcı⎜2. SHISEIDO Kapatıcı⎜3. KANEBO Kapatıcı⎜4. CLINIQUE Kapatıcı

Aydınlatıcı konusunu Vlogger’lar ve Instablogger’lar bizce çok abartıyor. Doğal bir kullanım için elmacık kemiklerinin üstü ve gözünüzün yan tarafına doğru ters c şeklinde bir uygulama doğru olacaktır. Burun ucu, dudağınızın tam üstündeki çukur kısım da küçük uygulamalarla fark yaratabilecek alanlar.

Editörün Seçimleri

  

1. LANCOME Kapatıcı⎜2. GUERLAIN Kapatıcı⎜3. LA MER Kapatıcı⎜4. DIOR Kapatıcı


Makyajınızı Sabitlediniz Mi?

Makyajınızın bütün gün tazelenmeden dayanmasını istiyorsanız transparan bir pudra ile kapatıcı uyguladığınız yerleri “pişirebilirsiniz”. Makyaj Nasıl Pişirilir? bilmiyorsanız baking yazımızı da buraya bıraktık. Makyajın daha kalıcı olması için primer, makyaj bazı gibi ürünler de mevcut. Biz baking işleminin her gün yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Zaten yüzünüze bir sürü makyaj malzemesi uyguluyorsunuz bir kat daha eklemeye gerek var mı? Bütün soruları doğru cevapladıysanız tebrikler! Muhteşem kontür makyajı yapmaya bir adım daha yakınsınız!

Editörün Seçimleri

  

1. SISLEY Transparan Pudra⎜2. CHANEL Transparan Pudra⎜3. MICHAEL KORS Bronzer Fırçası⎜4. CHANEL Bronzer ve Pudra Fırçası

DAHA FAZLA KOZMETİK & KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNÜ

 

1 Comment

  1. Pingback: Senin Kırmızı Rujun Hangisi? - Number L

Leave A Reply

Navigate