Lidyana #EvdeKal Netflix Dizi Önerileri

Herkese tekrardan merhaba! Umarız karantina dönemi hepimiz için olabildiğince rahat geçiyordur. ? Bu dönemde evde kalıyoruz ama boş durmuyoruz. İşlerimizi uzaktan mümkün olduğu kadar sürdürmeye çalışıyoruz, kalan vakitlerde kendimizi geliştirmek için farklı şeyler öğreniyoruz (bununla ilgili de bir blog yazısı paylaşacağız), bize karantinada eşlik eden ailemize vakit ayırıyoruz. ? Ayrıca filmler, diziler seyrediyoruz, oyunlar oynuyoruz. Son blog yazımızda Netflix film önerilerimizi paylaşmıştık. Şimdiyse sırada dizi önerilerimiz var!
Öncelikle nispeten daha yeni dizileri seçmeye çalıştık. Bazı diziler var ki bizim önermemize gerek yok, onları zaten izlemişsinizdir diye tahmin ediyoruz: Breaking Bad, Homeland, Mad Men, Narcos, La Casa de Papel, Stranger Things, House of Cards, Peaky Blinders, Sherlock Holmes…

1.The Kominsky Method

IMDP Puanı: 8.2, Türü: Komedi
2 sezon, 16 bölüm

Listemize yine eğlenceli bir öneriyle başlamak istedik. Hepimizin çok sevdiği karizmatik iki oyuncu Michael Douglas ve Alan Arkin’in baş rolleri paylaştığı dizide, eskiden kısa süre popüler olmuş bir oyuncunun sonradan oyuncu koçluğuna başlaması üzerinden yaşlanmanın kaçınılmaz getirileri eğlenceli bir anlatımla bize sunuluyor. İki ustanın üstün oyunculuğu ve renkli çekimler 2 sezonu bir çırpıda bitirmemizi sağladı. Keşke hiç bitmeseydi. ?‍♂️

2. When They See Us

IMDP Puanı: 9.0 Türü: Biyografi, Suç, Dram
1 sezon, 4 bölüm

Oprah Winfrey’nin uygulayıcı yapımcılığını üstlendiği 4 bölümlük bu mini dizi gerçek bir hikayeyi anlatıyor. 1989 yılında New York’ta gerçekleşen bir suç sonrası, 5 siyahi çocuk haksız yere tutuklanıp ceza evine gönderiliyorlar. Orada geçirdikleri zor zamanlar ve hayattan kaybettikleri çok net bir şekilde izleyiciye aktarılıyor. Dizinin sonunda gerçek karakterleri gördüğümüzde hüngür hüngür ağladık. ? Ayrıca yine Netflix’te Oprah Winfrey’nin oyuncuları ve gerçek karakterleri ağırladığı bir bölüm var, onu da mutlaka izleyin!

3. Altered Carbon

IMDP Puanı: 8.1, Türü: Aksiyon, Bilim Kurgu
2 sezon, 18 bölüm

Biz ekip olarak genelde kurgu yapımları sevmiyoruz fakat Altered Carbon gerçekten başka bir şey! Aynı isimli çizgi romandan uyarlama olan dizide, bedenler ve ruhların başka karakterlere transfer edilebildiği bir gelecekte yıldızlar arası savaşlara tanıklık ediyoruz.

4. Bodyguard

IMDP Puanı: 8.2, Türü: Suç, Dram
1 sezon, 7 bölüm

2019 yılında Netflix’te bölüm sonunda en çok “sonraki bölüm” kliklenen dizilerden biri Bodyguard. İngiltere’deki bir kadın politikacının özel güvenliği olan ana karakterimiz, büyük bir terör saldırısını engellemek için çaba gösterir. Karantinada 1 günde bile soluksuz izleyip bitirebileceğiniz 1 sezonluk güzel bir dizi. Homeland’ciler kaçırmayın!

5. Ozark

IMDP Puanı: 8.3, Türü: Suç, Dram
3 sezon, 30 bölüm

Ozark, konusu ve senaryosuyla son zamanlardaki en iyi yapımlardan biri. Chicago’da ortalama bir hayat yaşayan aile babası Marty Byrde, çalıştığı firmanın uyuşturucu kaçakçılığına karışması sonucu para aklamak için ailesiyle beraber Missouri’nin ücra şehirlerinden Ozark’a taşınır. Tabii ki bu kaçış aslında maceranın başlangıcı. Kemerlerinizi bağlayın ve keyfini çıkarın!

6. The Witcher

IMDP Puanı: 8.3, Türü: Aksiyon, Macera
2 sezon, 16 bölüm

The Witcher‘ı listeye almasaydık bize küsecek çok arkadaşımız vardı. Yakışıklı aktör Henry Cavill (Superman’den hatırlarsınız) oyunculuğuyla da parmak ısırtıyor. Bir konsol oyunundan uyarlanan dizi, “gamer”ların bile büyük takdirini topladığına göre gerçekten başarılı sayılır. İnsanlar ve elflerin arasındaki barışın bitmesiyle başlayan fantastik hikayemizde, suikastçi kahramanımız Geralt’ın doğacak çocuğu tüm dengeleri değiştirecektir.

7. The English Game

IMDP Puanı: 7.8, Türü: Spor, Tarih
1 sezon, 6 bölüm

Fırından taze çıkan 2020 model bir dizi! Futbol hastası erkekler ve dönem dizisi seven kadınların beraber mus mutlu seyredebileceği 6 bölümlük bir seri. ⚽️ ??
19. yüzyıl İngiltere’sinde futbolun icadını konu alan dizimiz, o dönemdeki sınıf ayrımlarını ve çalkantıları 2 farklı sınıftan gelen 2 futbolcu üzerinden anlatıyor.

8. The Bonfire of Destiny

IMDP Puanı: 7.7, Türü: Dram, Tarih
1 sezon, 8 bölüm

“Dönem dizilerinden çok sıkıldık” diyen arkadaşlarımız vardı tabi bizim de. Ama bu arkadaşlarımızın hepsi bu diziyi bir çırpıda bayılarak izlediler. Fransız yapımı dizimiz bize 1897 senesinde Paris’te çıkan büyük yangın sonrası gerçek hayatta yaşanmış duygusal sorunları, entrikaları, krizleri renkli bir şekilde aktarıyor.

9. Elite

IMDP Puanı: 7.6, Türü: Suç, Dram
3 sezon, 26 bölüm

“La Casa de Papel’deki kızın dizisi” diye kulaktan kulağa yayılan İspanyol gençlik dizisi Elit, işçi sınıfından üç öğrencinin zenginlerin lisesine katılmasını ve sonrasında yaşanan bir cinayetin çözümlenmeyi bekleyen sırlarını konu alıyor. Biraz Gossip Girl, biraz da 13 Reasons Why sevdiyseniz, bu diziyi de çok seveceksiniz!

10. Making a Murderer

IMDB Puanı:8.6, Türü: Belgesel, Suç
2 sezon, 20 bölüm

Making a Murderer aslında diziden ziyade bir belgesel. Biz bu seriyi seyrettikten sonra uzun bir süre senaryolu dizi seyredemedik. Yine listemizin 1. sırasındaki diziye benzer bir konusu olan bu belgesel, Steven Avery’nin haksız yere ceza evine gönderilmesi ve yıllar sonra hapisten çıkmasının ardından eyalete açtığı dava sonrası tekrardan bu sefer farklı bir sözde suçtan hüküm giymesini anlatıyor. Bu seriyi farklı yapan tüm çekimlerin uyarlama değil, tüm süreç boyunca canlı canlı yapılmış olması. Diziyi izledikten sonra kendinizi konuyu daha detaylı araştırırken bulacaksınız. Sizce Steven Avery gerçekten katil mi yoksa değil mi?

Leave A Reply

Navigate