Lidyana Marka Günlükleri – Sandshaped

Herkese güneşli ve sıcacık bir merhaba! Lidyana birbirinden farklı ve değerli tasarımcı markalarına vitrin olmuş bir platform. Bu markaların yaratıcılarının hikayelerini Marka Günlüklerinde sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Bu hafta sorularımızı dikkat çeken plaj giyim ürünleriyle öne çıkan Sandshaped’in yaratıcısı Derya Koçak’a yönelttik. Her zaman olduğu gibi, Marka Günlüklerine konuk olan Sandshaped markasının tüm ürünleri 2 gün süreyle %20 indirimde. Söyleşiyi okuduktan sonra, indirimden faydalanmak için Lidyana.com’u ziyaret etmeyi unutmayın! 🙂

Derya Koçak’a Sorduk ;

Sandshaped bugüne nasıl geldi?

Markam yaklaşık 20 yıllık bir hayali ve tutkuyu sembolize ediyor. Küçüklükten başlayan tasarım, bir şeyleri yaratabilme ve şekil verebilme fikri kendimi bildim bileli beni hep heyecanlandırmıştır. Bu tutkuya paralel olarak, Bilkent ve Edinburgh Üniversitelerinde İletişim-Tasarım; London School of Fashion’da Moda Tasarımı eğitimlerimi tamamladım. Ailemin görevi sebebiyle küçük yaştan itibaren yaşadığım ondan fazla ülke ve iki ayrı ülkede aldığım eğitimler tasarım konusunda kavramsal dünyamı fazlasıyla etkiledi. Tüm bunlara ek olarak hazır giyim sektöründeki en bilinen markalardan olan Topshop, Victoria’s Secret, Vakko gibi çeşitli moda markalarında çalıştım.

En son Vakko ESMOD Moda Akademisi’nde aldığım görevler esnasında, işin mutfak tarafını da görme fırsatını yakaladım ve bundan sonra da markamın ilk adımlarını atmaya karar verdim. İlk numunemi gördüğümde Türk kadınının çok seveceğine inandım ve yola çıktım.

Tüm bu birikimin ve hayalin sonucunda, Sandshaped, bikini, mayo ve plaj giyimi sektöründe bohem-şık ve fonksiyonel tasarımları sunmak amacıyla 2019 yılında kuruldu.

Tasarımlarınızda ve/veya hayatta nelerden ilham alırsınız?

Hayatı yaz ayları için yaşayan biriyim. Gün batımı, palmiye ağaçları ve Ege sahilleri bana her zaman ilham vermiştir. Yeni sezon ürünlerimiz gün batımını simgeleyen altın, pembe ve mor renklerinden oluşuyor. Koleksiyon hikayesini, renkleri, kumaş ve desenleri kendim hazırlıyorum, bunu yaparken güncel moda haftalarından ve özellikle Avustralya markalarından ilham alıyorum. Zimmermann markasının tasarımlarının sıkı takipçisi olduğumu söyleyebilirim.

Sandshaped en çok kime yakışır ?

Sandshaped’in tüm ürünleri bohem ve sofistike bir stile sahip. Geçtiğimiz sezon çıkabilir şifon kollu bikinilerimizle Türk kadınına alışılmışın dışında bir plaj tarzı sunduk. Türkiye’deki mayo sektörüne daha sıradışı ve gözalıcı tasarımlar sunmak en büyük hayalim. Özetle hedef kitlemiz plajlarda tarzıyla fark yaratmak isteyenler diyebilirim.

Sandshaped  hayatında olmasaydı şu an ne yapıyor olurdun?

Herhalde kendimi en mutlu hissettiğim yerde, giyim sektöründe veya tasarım işlerinde olurdum. Hayal edip hayata geçirdiğim tasarımları bir müşterimizin üzerinde görmekten beni daha mutlu eden birşey yok. Çalıştığım süre boyunca elde ettiğim bilgi ve becerilerin beni doğru yere yönlendirdiğini düşünüyorum.

Müzik playlistinin vazgeçilmezi? Veya Netflix listenin vazgeçilmezi?

Spotify listemin başında ”On The Beach” olarak adlandırdığım playlist vazgeçilmezim. Bana her daim yaz aylarını anımsatan parçalardan bazıları:

Canopée – Polo & Pan

La femme à la peau bleue – Vendredi sur Mer

Love Foolosophy – Jamiroquai

Cantos de sirena – Inma Serrano

Agua De Beber – Astrud Gilberto

Spooky – Dustry Springfield

Cumbia del Ovido – Nicola Cruz

Karantina günlerinizi nasıl değerlendirdiniz ?

Hayatın her zaman beklenmedik bir hal alabildiğini görmek, ruhsal olarak olumsuz etkilenmemek için kendimi sürekli meşgul tutmama neden oldu. Bol miktarda yeni yemek tarifleri denedim ve evin (mobilyaların) düzenini değiştirdim. Karantina günleri maneviyatla ilişkimin bir keşfi oldu ve her yeni gün kendime, dünyaya, daha yüksek bir güce bir bağ hissettim. Her sabah kalkıp düzenli spor yaptım. Yeni yaşıma (30) karantinada girdim ve en büyük çıkarımım anı yaşamak oldu. Hayatta en önemli an şu andır. Carpe diem!

Marka Günlükleri Özel %20 indiriminden faydalanmak için;
https://www.lidyana.com/marka/sandshaped

 

Leave A Reply

Navigate