Masabaşı Çalışanların Mutlaka Yapması Gereken 5 Egzersiz

Sabah erken saatte işe gelip bütün gün oturuyorsanız, bazen ayağa kalktığınız tek an tuvalete gittiğiniz anlarsa, kafanız dağılsın diye kalkıp yine başka bir iş arkadaşınızın yanına oturmuş kendinizi iş konuşurken buluyorsanız, siz de çoğumuz gibi ofis çalışma dinamiğine ayak uydurmuşsunuz demektir. Biz bütün gün böyle otururken vücudumuz ve sağlığımız ne yazık ki aynı biçimde kalmıyor. Akşam saatlerine kadar çalışıp çıkınca herhangi bir egzersiz programı yapmak ve ona uymak da kabul edelim neredeyse bir hayal. Aslında çok küçük zaman dilimleri ayırıp günlük spor egzersizleri yapmak hem duruşunuz, hem de sağlığınız açısından çok önemli. Sporu yalnızca zayıflamak için kullandığımız o günler artık çok gerilerde kaldı. Tabii ki kilo vermeye çalışırken yaptığınız zayıflama hareketlerinin ve zayıflama egzersizlerinin önemi çok. Yine de öncelik düzgün ve bilinçli beslenme.

Siz de biz gibi boyun fıtığı olmaktan korkuyor, kambur yürüdüğünüz gerçeğinden kaçıyorsanız gün içinde 15 dakika ayırıp yapabileceğiniz 5 egzersiz ve bu egzersizler sırasında rahat etmenizi sağlayacak 5 kombin önerisi burada:

1. İlk hareket oldukça basit. Bacaklarımızı kalça hizasında açıyoruz. Elimize dumble ya da onunla aynı ağırlıkta herhangi bir nesneyi (su şişesi olabilir) alıyoruz. Bacaklarımızı hafif kırarak elimizdeki ağırlıkları ayaklarımıza doğru itiyoruz daha sonra yavaşça doğrulup ağırlıkları göğüs hizamıza getiriyoruz. Aynı hareketi 31 kez tekrarlıyoruz.

Nereyi Çalıştırır? 
Sırt, kalça, bel

ÜRÜNLER: 1. Tayt BIONDINA 2.Sütyen VIE ACTIVE 3. Yoga Matı NIKE 4. Spor Ayakkabı NIKE

2. Bacaklarımızı omuz hizanızda açıyoruz ve parmak uçlarımız tam karşıya bakacak şekilde pozisyon alıyoruz. Sol bacağımıza doğru eğiliyoruz ama dizinizin parmak uçlarınızı geçmediğine dikkat edin. Sol ayağımızı ayakta dikileceğimiz pozisyona getiriyoruz ve sol dizimizi sağ avuç içimize doğru kaldırıyoruz. Son olarak nazikçe eski pozisyonunuzu alın. Aynı hareketi 31 kez tekrarlıyoruz.

Nereyi Çalıştırır?
Yan karın kasları ve kalçanın tüm kasları

ÜRÜNLER: 1. Tayt IZUMI LUXURY 2. Atlet ONLY PLAY 3. Çanta HERSHEL 4. Spor Ayakkabı NIKE

3. Ofis çalışanları için en ideal egzersizlerden biri olan bu harekette öncelikle yüzüstü yatıp ön kol ve ayak parmak uçlarımız üzerinde yükseliyoruz. Kalçamızın çok aşağıda ya da yukarıda olmadığına emin olduktan sonra, sırtımız düz bir çizgide mi kontrol ediyoruz. Kalçamızı neredeyse yere değecek biçimde yanlara doğru çeviriyoruz. Sağ ve sol tarafta aynı hareketi 31 kez tekrarlıyoruz.

Nereyi Çalıştırır?
Yan karın kasları, kollar, sırt ve göbek

ÜRÜNLER: 1. Yelek NIKE 2. Tayt MA.IO 3. Çanta ONLY PLAY 4. Spor Ayakkabı NIKE


4. Önce kollarımız önde, avuçlarımız yerde ve yüzümüzün hizasında yüzüstü göbeğimizin üzerine uzanıyoruz. Sonra bacaklarımızı diz hizasından ve kalçamızdan güç alarak kaldırabildiğimiz kadar yukarı kaldırıyoruz. Aynı hareketi 31 kez tekrarlıyoruz.

Nereyi Çalıştırır?
Kalça kasları, diz arkası kasları ve bel

ÜRÜNLER: 1. Tayt ELEVEN 2.Sütyen NIKE 3. Bileklik NIKE 4. Spor Ayakkabı PUMA


5. Bacaklarımız yukarıda, göğüs hizasına getirip iki elimizle kavradığımız ağırlıkla yere oturuyoruz. Elimizdeki ağırlıkla sağa sola dönüp sonunda yine en baştaki oturma pozisyonuna dönüyoruz. Sağ ve sol tarafta aynı hareketi 31 kez tekrarlıyoruz.

Nereyi Çalıştırır?
Yukarı ve aşağı abdominaller, kalça kasları

ÜRÜNLER: 1. Tayt BANAIS MARGAUX PARIS 2. Sütyen NIKE 3. Çorap GANT 4. Hoparlör NUDEAUDIO

*Görseller Tone It Up isimli web sitesinden alınmıştır. 

4 Comments

  1. Gerçekten çok faydalı egzersiz hareketleri, bende masabaşında çalışıyorum ve boyun düzleşmem var çok iyi geliyor mutlaka deneyin bu detaylı anlatım için teşekkürler lidyana…

  2. Pingback: Hangi Spora Hangi Kıyafeti Giymeliyim? - Number L

  3. Masabaşı çalışmanın sağladığı kolaylıkların yanı sıra kronik olarak boyun arıları bel ağrıları sorunları oluşuyor. Etkili hareketler var teşekkürler anlatım için.

  4. Son zamanlarda incelediğim en mantıklı egzersiz hareketleri, ofiste sıkılırken bile molalarda bu hareketleri yapmaya başladım. Lidyana çok teşekkür ediyorum 🙂

Leave A Reply

Navigate