Mükemmel Bir Yüz İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Mükemmel Bir Yüz İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

İnsan ne kadar sağlıklı beslenip, düzenli egzersiz yapıp, uykusunu düzene soksa da çevresel faktörler ve yaş bazen mükemmel cilde giden yolda bizleri sekteye uğratabiliyor. 20’li yaşların başında hem henüz yaşımız ilerlemediği için daha sağlıklı ve bakım gerektirmeyen bir cilde sahip oluyoruz, hem de metabolizmamız daha hızlı çalıştığı için çoğu kilo ve cilt problemiyle henüz karşılaşmıyoruz. 20’li yaşların ortalarından 30’lara geçiş dönemi geldiğinde ise bazı problemler oluşmaya başlıyor. Makyajsız parıl parıl parlayan, akne, siyah nokta derdi çektirmeyen ciltlerimiz yavaştan bize savaş ilan ediyorlar. Bir sabah uyanıp bakıyoruz ki mimik kırışıklılarımız belirginleşmiş, cildimiz kurumuş, nereden geldiği belli olmayan bir sivilce burnumuzun orta yerinde peydah olmuş.

Peki çözüm yolu nedir?

Öncelikle düşünce yapınızı değiştirmek. Kremlenmeyi, cildinizi temizlemeyi daha güzel görünmek için yapıyorsanız, biraz yanlış yoldasınız. Sağlıklı bir cilde sahip olup, onu muhafaza etmeye çalışmak en doğrusu. Yani kimse size “Gözlerinin etrafı kırışmaya başlamış” dedi diye krem kullanmaya kalkmayın, bunu yalnızca kendi isteğiniz doğrultusunda yapın.

Mükemmel sağlıkta bir yüze sahip olmak için aslında yapılabilecek şeyler çok basit. Bu rutine ne kadar erken başlarsanız ileriki zamanlar için size dönüşü o kadar olumlu olur. Yani nemlendirici ve güneş kremi kullanmak için illa kırışmayı beklememek gerek. Birkaç kolay adımla sağlıklı bir cilde sahip olmak ve mükemmel bir yüz için yapmanız gereken 5 şeyi sizler için sıraladık:

 Temizle

“Bunu yapmayan mı var?” dediğini duyar gibiyiz ama maalesef 20’li yaşlarda kurduğun “bu gece de makyajlı yatayım ne olacak?” cümlesi ileriki dönemde senin için büyük bir pişmanlığa dönüşecek. Şu an bunun gözle görülür kötü bir dönüşü olmayabilir ama gözeneklerin kapalı, pis bir yüzle uyumaya devam edersen tahmin ettiğinden daha kısa sürede kötü sonuçlar almaya başlayabilirsin. Bu yüzden yüzünü, cilt tipine uygun bir temizleyici ile her gece yatmadan önce temizlemelisin. Çok üşeniyorsan en azından makyaj temizleme suyu ile sildiğin yüzüne birkaç kere su çırp. Gözenekleri ölü deriden arındırmak da en az günlük temizlik kadar önemli. Haftada en azından bir kere bir yüz peeling’i uygulamaktan kimseye zarar gelmez haberin olsun.

Editörün Seçimleri:

Bakım Yap

Cildin ne kadar sorunsuz olursa olsun, en azından belli bir yaştan sonra bakım yapmaya başlamalısın. Cilt tipine uygun bir bakım ürününü temizlediğin yüzüne küçük vuruşlarla uygula. Serum, bakım yağı gibi bakım ürünleri yapısı itibari ile nemlendiriciden önce uygulanması gereken şeyler. Cildinin daha taze ve sıkı görünmesini istiyorsan bu maddeyi es geçmemeni öneririz.

Editörün Seçimleri:

Gözlerini Unutma

Göz çevresi yüzümüzdeki en hassas bölgelerden. Tüm yüzüne bakım uygulayıp gözü bırakmak olmaz. Göz çevresindeki deri tabakası daha ince olduğu için uykusuz ya da yorgunsak bizi ilk gözlerimizin altları ele verir. Her gece yatmadan önce uygulayacağın göz çevresi kremi ya da serumu hem gelecek için bir yatırım hem de uykusuz ya da yorgun geçen bir günün ardından rahatlatıcı bir kurtarıcı. Göz çevresi kremi alırken yine yaşına ve cildine uygun yapıda bir ürünü tercih etmeyi de aklından çıkartma.

Editörün Seçimleri:

Nemlendir

Yüzümüzü nemlendirmenin çok önemli olduğunu artık duymayan kaldı mı bilmiyoruz. Nemlendirici ürünler cilt bakımının en temel öğeleri. Yaş ilerledikçe yüzümüz eskisi kadar elastik olmuyor maalesef. Bu yüzden mimik kırışıklıkları ile başlayan kırışıklık belası gerekli tedbirler alınmadığı takdirde hızlıca tüm yüzümüzü ele geçirebilir. Cilt tipine uygun bir nemlendiriciyi hem gece yatmadan temiz yüzüne hem de sabah evden çıkmadan uygularsan hem yüzünün nem dengesini korursun hem de yaşlanmanın getirisi bazı belirtileri engellemiş olursun. Bu arada bb ya da cc krem kullanarak makyaj yapıyor da olsan yine de makyaja başlamadan nemlendiricini mutlaka uygula. Bu tarz ürünler içerisinde renk pigmantasyonu taşıdığı için yüzüne zarar verebilir ya da olduğundan daha da fazla kurutabilir.

Editörün Seçimleri:

Güneşe Karşı Önlem Almayı Unutma

Son olarak kusursuz bir yüzün olsun istiyorsan pencereden burnunun ucunu çıkarsan bile güneş kremi sürmelisin. Küresel ısınma, çevresel faktörler derken güneş ışınları artık eskisi kadar masum değil. D vitamini almak adına saatlerce güneşin altından yatılan günler artık gerilerde kaldı. Evden güneş kremi sürmeden çıkmaman gerektiğini hayati bir mesele olarak al, istersen banyo aynasına not as, ister telefonuna alarm kur. Cilt ve güneş lekeleriyle baş başa kaldığında bu söylediklerimizi hatırlayıp üzüleceksin bunu aklından çıkarma. Güzelce temizlendin ve kremlendiysen artık seni kimse tutamaz. Gardını al kırışık yüz, daha uzun süre ortalarda olamayacaksın!

Editörün Seçimleri:

DAHA FAZLA CİLT BAKIM ÜRÜNÜ

5 Comments

  1. Clinique Pep Start Göz Kremi’ ni kullanıyorum. Hatta bir tüp bitirdim ikinciye geçtim. Fiyatını biraz pahalı bulmama rağmen, bazı indirim sitelerinden ucuza da aldığım oluyor. Oval ucu sayesinde göz altlarıma çok kolay sürüyorum. Çok çok büyük bir getiri sağlamadı bana ama göz altımın nemini iyileştirdi diyebilirim.

    • Merve Gülbayrak Reply

      Önemli olan göz altı gibi hassas bölgelerin nemli kalması 🙂 üründen memnun kalmış olmanıza sevindik

  2. Kırışıklıkların cildin nemsiz olmasından kaynaklanacağı hiç aklıma gelmezdi. Clinique markasının her ürününü gönül rahatlığı ile kullanıyordum. Devamlı insanlar ile iç içe olmamdan dolayı daha güzel ve estetik görünmem gerekiyordu. pep Start ile muhteşem sonuçlarla karşılaşmam beni çok mutlu etti.

  3. Pingback: Göz Altı Morluklarında En Etkili 10 Göz Çevresi Kremi

  4. Pingback: Göz Altı Morluklarında En Etkili 10 Göz Altı Kapatıcısı - Number L

Leave A Reply

Navigate