Nike Air Max Efsanesi 30 Yaşında!

 

1987 yılına dair hatırladığınız tek şey ne diye sorsalar cevap muhtemelen tüm zamanların en ikonik ayakkabısı Nike Air Max’in doğuşu olur. Takvimler 26 Mart 1987 tarihini gösterirken, ilk defa bir ayakkabının hava yastığı tabanında görülebiliyordu ve bu herkes için şoke edici bir gelişmeydi. Aslında Nike bu hava yastığı teknolojisini 1979 yılında icat etmişti ama atletlere giydirebilecekleri bütçelere ancak Air Max teknolojisiyle ulaştılar. Spor ayakkabı dünyasındaki bu devrim niteliğindeki gelişme o kadar çok sevildi ki 30 yıldır çoğu insanın vazgeçemediği bir parçaya dönüştü.

Günümüzde Nike’nin baş tasarımcısı ve özel projeler müdürü olan Tinker Hatfield, ilk Air Max’in arkasındaki isim. 1985 yılından beri Nike’nin ikonik bazı ayakkabılarını tasarlayan Hatfield, tasarımı ilk sunduğunda kabul ettirmek için çok uğraştığını söylüyor. Air Max’in tasarım ilhamı Hatfield’a Paris’te Pompidou Merkezi’ni ziyareti sırasında gelmiş. Genellikle binaların yapısal elementleri cephenin içine gömülür ve göremeyiz ama Pompidou Merkezi’nin mimarları Renzo Piano, Richard Rogers ve Gianfranco Franchini’nin tasarımında tüm yapısal parçalar binanın dış cephesinden görülebiliyor. Bu özelliğiyle Pompidou Merkezi, tarihteki en bilinen ayakkabının ortaya çıkmasına ön ayak olmuş oldu.

Editörün Seçimleri:

   

Bu ikonik ayakkabı ile ilgili size güzel bir haberimiz var! 26 Martı’ı takvimlerinize eklemeyi unutmayın. O gün, Air Max’in doğumgününü kutlayacağız! Spor ayakkabıyı yalnızca spor yaparken giyilen bir parça olmaktan kurtarıp, günlük stillerimize dahil eden Nike Air Max’in 30. yaşı şerefine gelecek olan yeni ve retro modeller acaba ne kadar harika olacak? Beklemedeyiz!

 

Editörün Seçimleri:

   

Leave A Reply

Navigate