Saçın Hızlı Uzamamasının 5 Nedeni Ve Çözümleri

Saçlarınızı kısa bir model kestirdiniz ama yavaş yavaş uzun saçlarınızı özlemeye başladınız. Siz saç nasıl hızlı uzar diye google araması yapmadan önce biz size birkaç basit tavsiye vermeye geldik. Saç sağlığı da vücudumuzun geri kalanı gibi yeme içme ve uyku alışkanlıklarımız ile doğrudan bağlantılı bir mesele. Yani ne kadar sağlıklı bir yaşam stiliniz olursa saçlarınız da bununla doğru orantılı olarak daha çabuk uzar. Kaynak gibi saçınızı iyice kötü bir duruma sokacak çareler aramadan önce saçınızın hızlı uzamamasının nedenlerini sizin için sıraladığımız yazımıza bir göz atın.

Saçın Hızlı Uzamamasının 5 Nedeni Ve Çözümleri

1. Demir Eksikliği

Aldığımız demirin miktarı vücudumuzda çoğu şeyi düşündüğümüzden fazla etkiliyor. Saçlarınızın çabuk uzamamasının sebeplerinden biri yeterince demir almıyor oluşunuz olabilir. Beslenme düzeninize tavuk, hindi, sığır eti, istiridye, deniz ürünleri, fındık, baklagiller, tohumlar ve koyu yapraklı bitkileri eklemeyi ihmal etmeyin. Tüm bunlardan doktora gidip değerlerinizi ölçtürün. Demir genellikle düşük çıkan bir değerdir, gerekliyse demir takviyesi alabilirsiniz.

Editörün Seçimleri:

  

2. Yetersiz Uyku

Artık şunu kabullenmemiz gerekiyor. Uyku sağlıklı bir cilt ve saç için en önemli şeylerden biri. Bu yüzden 8 saat uykuyu mutlaka öncelik listenizin başlarına eklemeye çalışın. Yeterince uyumazsanız yalnızca saçınız ve cildinizde sorunlar yaşamazsınız, çoğu sağlık problemine davetiye çıkarmış olursunuz.

3. Sık Kestirmek

Her saç yapısı farklıdır. Bazı insanların saçı inanılmaz çabuk uzarken bazılarınınki seneler sürebiliyor. Bu yüzden saç kestirme alışkanlıklarınızı kulaktan dolma bilgilerle düzenlemeyin. Saç uçlarındaki kırıkları aldırmak saç sağlığı açısından önemli de olsa saçınızı ne kadar sürede bir kestirmeniz gerektiğini bir saç uzmanına danışın. Saçınızın yapısını anladıktan sonra ne kadar sürede bir kestirmeniz gerektiği konusunda sizi aydınlatacaktır.

Editörün Seçimleri:

  

4. Stres

Yeterli uyku alamamanın yanı sıra stres de vücudumuza yapabileceğimiz en kötü şeylerden biri. Aşırı stres ve anksiyete yalnızca saçların uzamasına engel olmuyor aynı zamanda dökülmesine de sebep oluyor. Sabahları ya da akşamları 10 dakika da olsa meditasyon yapmak, güne pozitif düşüncelerle başlamak hem mental hem fiziksel açıdan çok önemli, unutmayın.

5. Yanlış Ürün Kullanımı

Kuaförde yapılan bakımlar kısa dönemde kurtarıcı olabilir ama uzun vadede saçımıza çok büyük yararları olmuyor. Davines’in Minu Saç Maskesi gibi derinlemesine bakım yapan bir saç maskesini haftalık bakım programınıza mutlaka ekleyin. Saçınızı yıpratan metal taraklardan saçınızı kolayca açmanızı sağlayacak plastik ya da bambu taraklara geçiş yapın. Kaliteli bir şampuan ve saç kremi de saçın iyileşme süreci için çok önemli, aklınızdan çıkartmayın.

Editörün Seçimleri:

  

Leave A Reply

Navigate