Sağlıklı Bir Beden İçin Tüketmeniz Gereken 5 İçecek

Ünlü düşünür Konfüçyüs’ün “Bedeninize iyi bakın, daima sağlıklı ve dinç olmayı hem kendinize hem de ona borç bilin.” sözü aslında birçok şeyi anlatıyor. Hızlıca akıp giden hayatın içinde bedenimize ve sağlığımıza dikkat ederek yaşamamız bazen zor olabiliyor. Genetiği değiştirilmiş gıdaların hayatımıza girmesiyle artık sağlıklı yaşamak malesef o kadar da kolay olamıyor. Yediklerimiz, içtiklerimiz ne akdar zararlı da olsa daha sağlıklı olabilmek için yapabileceğimiz pek çok basit şey var. İşe bedenimizi toparlayacak, sağlıklı bir hayat için vazgeçilmez olan gıdaları tüketmekle başlamaya ne dersiniz? Hem sağlıklı hem bedeninizi formda tutacak hem de zayıflamanıza yardımcı olacak sıvı gıdaları sizler için araştırdık.

Bir Japon Geleneği: Maça

O da ne? dediğinizi duyar gibiyiz.. Günümüzde popülerliği gittikçe artan ve Japonların yaşam kaynağı olan maça bitkisi aslında 4000 yıldan fazla süredir kullanılıyor. Dilerseniz bu bitki hakkında biraz bilgi verelim: Bir tür yeşil çay olan maça bitkisinin Çin ve Japon geleneğine dayanan uzun bir geçmişi var. Bedeni arındırmaya yardımcı olan bu çay, toz halinde tüketildiği zaman demleme yeşil çaydan 10 kat daha fazla etkili. Yani 1 bardak maça çayı, 10 bardak yaprak yeşil çaya bedel. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz maça çayının en belirleyici özelliklerinden biri içerisinde bolca bulunan klorofilden kaynaklanan koyu yeşil rengi ve eşsiz kokusu. Klorofilce zengin oluşu, maça çayının kanser düşmanı bir karakterinin olmasını da sağlıyor. Dilerseniz bu bilgiler ışığında günlük hayatta kolayca hazırlayabileceğiniz bir maça çayı tarifi verelim. Öncelikle bir fincan kadar suyu kaynatıyoruz, daha sonra kaynamış olan suyun içerisine 1 çay kaşığı maça çayı tozunu döküp karıştırıyoruz.Ürün toz halinde olduğundan topaklanma görülebilir. Normalde Japon geleneklerine göre bambu bir karıştırıcı ile en iyi sonuç alınıyor ama çalkalayarak ya da iyice karıştırarak da doğru kıvamı yakalayabilirsiniz. Eğer “vaktim yok” derseniz güzel bir maça çayı içmek için Arnavutköy‘de bulunan Chado‘ya uğrayabilirsiniz.

   Editörün Seçimleri

 

1. ESRA BOZ ÇETİN Fincan⎜2. GAVIA Fincan

 

 

Süte Bitkisel Alternatif: Badem Sütü

Eğer vejetaryen ya da vegan iseniz badem sütü tam size göre! Hayvanlardan elde edilen sütler, vücudumuzda bazen alerjik durumlara yol açabiliyor. Bu nedenle görünüş ve tat açısından inek sütüne benzerliğiyle dikkat çeken badem sütünün kolestrol, doğmuş yağ ve lif içermemesi bizler için büyük bir artı. Bitkisel süt tüketmek, kalp hastalığına yakalanma riskinizi azaltmak anlamına da geliyor. Ayrıca düzenli spor yapıyorsanız badem sütünü tüketmek çok faydalı çünkü kaslar üzerinde doğrudan bir etki gösteriyor. İçerdiği demir ve B vitamini sayesinde kasların gelişimini, güçlenmesini ve büyümesini sağlıyor. Fakat uyarmamız gereken bir nokta var: badem sütünü dengeli bir şekilde tüketmek gerekiyor, fazla tüketilmesi böbreklerinize zarar verebilir.

Editörün Seçimleri

 

1. GAVIA Porselen Kupa⎜2. GAVIA Porselen Tabak

 

Yılda 1-2 Kez Detoks!

Evet her gün yeni bir şeyler çıkıyor; yeni icatlar, yeni app’ler, yeni trendler. Yeni yeni yeni… Gel gelelim bu yeniliklerden biri olan detoks’a. Çok duyuyoruz fakat nedir ne değildir bilmiyoruz. Şöyle kısaca tanımlayalım o zaman; detoks, metabolizmadaki birikmiş toksinlerden arınmak için bir kişinin belirli bir zaman sürecinde özel meyve ve sebzelerden oluşan sıvıları tüketerek yaptığı bir uygulama. Fakat bu uygulama 1-3 günü aşmamalı. O halde sizlere bedenimizi toksinlerden uzaklaştırmak için hazırlaması oldukça basit ve aynı zamanda yağ yakmaya yardımcı bir detoks suyu tarifi verelim..

350 ml su, 2 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 yemek kaşığı taze limon suyu ve 1 çay kaşığı tarçını, yaklaşık 10 saniye boyunca blender’da karıştırın. Daha sonra yarım elmayı dilimleyerek suyunuzun içine atın. İşte detoks içeceğiniz hazır. Afiyet olsun!

 

Editörün Seçimleri

 

1. BIGGSHOP Cam Sürahi ⎜2. BIGGSHOP Cam Sürahi

Kefir için !

Tatlı mı yoksa ekşi mi diye arada kaldığımız ve son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz kefirin faydalarını saymakla bitiremeyiz: bağışıklığı güçlendiriyor, sindirimi ve kemikleri güçlendiriyor, hücreleri yeniliyor, kan şekerini düzenliyor, mide gazını azaltıyor ve depresyondan koruyor. E daha ne olsun değil mi? Ayrıca kefirin evde hazırlanması oldukça kolay; sadece güvenilir yerlerden temin edeceğiniz kefir tanelerine ve süte ihtiyacınız var.Unutmayın her gün bir bardak kefir bedeninizi dinç tutmaya yardımcı olacaktır.

Editörün Seçimleri

 

1. BAKIR İSTANBUL Bakır Kupa⎜2. BAKIR İSTANBUL Cam Shaker

 

Yaşamın Kaynağını Unutmayın!

Tabi ki de sudan bahsediyoruz. Peki neden yaşamın kaynağı? Vücutta taşıyıcı göreve sahip olan su, hücrelere besin ve oksijen taşır, atıkları uzaklaştırır. Böbreklerin toksin maddelerden temizlenmesine yardımcı olur. Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde rol alır, eklemlerin kayganlığını sağlar. Faydalarını saymakla bitiremediğimiz suyun bir diğer önemli özelliği ise vücudu toksinlerden arındırarak, cildi güzelleştirmesi. Uzmanlara göre güne su içerek başlamak, kahve içerek başlamaktan çok daha faydalı. Dilerseniz bir iki damla limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Editörün Seçimleri

 

1. BIGGSHOP Mug⎜2. BIGGSHOP Termos

 

 

  KİLO VERMEYE ÇALIŞIRKEN EN SIK YAPILAN 5 HATA

2017’NİN EN TREND SPORLARI

 

 

 

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate