Sen Hangi Tatilin İnsanısın?

Yılın büyük bir çoğunluğunda çalışıp bir hafta tatil yapanlar bilmem farkında mısınız ama 19 Mayıs yaklaştı! Sen de bizim gibi en küçük tatil ihtimalini bile değerlendirmeye çalışıp gidilecek yer konusunda seçim yapmakta zorlanıyorsan seçeneklerini az da olsa daraltmaya geldik.

Sen Hangi Tatilin İnsanısın?

Burada çıkış noktan nasıl bir yere gitmek istediğin sorusu. Tatil denilince gözünde ne canlanıyor? Masmavi bir deniz mi, yemyeşil bir orman mı, her sokağı tarih kokan bir şehir mi? Her dakikası hareketli olan bir yer mi?

Deniz Tatili: Santorini

“Tatile gidiyorsam mutlaka denizi göreceğim” insanıysan çok da uzaklaşmana gerek yok. Ülkemizin tatil beldeleri ve denizleri muhteşem de olsa insan bazen değişiklik istiyor. Hem denize girebileceğin hem de farklı bir şehir deneyimi yaşayabileceğin harika bir rota biliyoruz: Santorini Adası! 

Hani her zaman görüp iç geçirdiğin mavi kubbeli beyaz evler var ya işte onların en güzelleri Santorini Adası’nda keşfedilmeyi bekliyor! Cennet gibi bir koya da sahip olan bu tarihi ada, hem kültürel açıdan zengin hem de huzur arayışında olanların sıkça ziyaret ettiği bir yer. Gitmişken turistik geziler yapmadan dönme! Gerçek bir Ege tatili deneyimi yaşamak isteyenlere ev sahipliği yapan Santorini Adası ile ilgili en çok tavsiye edilen yerlerden biri de günbatımı ile meşhur olan köyü Imerovigli. Her gün güneşin denizden doğup denizden battığı Santorini’nin güzel evlerinin ve kiliselerinin önünde bir fotoğraf çektirmeden sakın dönme!

 

Santorini Kombini:

  

1. NUR KARAATA Mayo⎜2. NOMADIC STATE OF MIND Sandalet⎜3. EYEPETIZER Güneş Gözlüğü⎜4. LANCESTER Güneş Kremi

Kültür Tatili: Budapeşte

Tarihi yapılarıyla her Avrupa ülkesinden esintiler taşıyan Budapeşte’nin en çekici yanı kültürel yönden fazlasıyla zengin olması. Adım başı müzeye rastlayacağınız bu güzel şehirde Uygulamalı Sanatlar Müzesi, Terör Müzesi ve Macar Ulusal Müzesi gibi müzelerin sayısı çok, birkaç müze gezmeden tatilini sonlandırmamanı öneriyoruz. Budapeşte’nin tren istasyonları da çok meşhur. Bu muhteşem şehirde elini nereye atsan kültür dolu. Buda’yla Peşte’yi birbirine bağlayan çok sayıda köprü de bu kültür duraklarından birkaçı. Aslanlı Köprü ve Özgürlük Köprüsü en çok tutulan köprüler. Budapeşte ile ilgili gözden kaçırmaman gereken bir diğer olay ise gece aydınlatmalarının muhteşemliği. Tuna Nehri’ni mutlaka gece ışıkları altında gör.

Budapeşteye gitmişken Gulash yemeden, gece ışıklarının tadını çıkarmadan, kaplıcaları denemeden ve çoğu Avrupa ülkesine ve ülkemize oranla çok daha ucuz olan operaya gitmeden dönme!

Budapeşte Kombini:

  

1. GRUFF Tişört⎜2. GANT Şort⎜3. VANS Ayakkabı⎜4. TOMS Sırt Çantası

Eğlence Tatili: Berlin

Sanat, eğlence, gece hayatı, tarihi yapılar… Berlin çoğu insanın tatil beklentisini karşılayabilecek bir şehir. Ama en çok da gece kuşlarına hitap eden Berlin’e gittiğinde gündüzleri uykunu iyi al çünkü bu şehirde hayat gece 2’den sonra başlıyor!  Gece hayatının tavan yaptığı Berlin’de eğlencenin tadını çıkarmak istiyorsan giyim kuşamına dikkat et çünkü eğlence mekanlarının girişinde çoğu zaman giydiklerine dikkat ediliyormuş.

Gece eğlencelerinden sonra hemen bir ağrı kesici alıp gezmeye devam! Sen de bizim gibi çok sık tatile çıkamıyorsan seyahatin boyunca sabahları erken uyanmaya bak. Reichstag, Brandenburg Kapısı gibi tarihi ve turistik yerleri de mutlaka gez. Türkiye hasretiyle yanıp tutuşursan Kreuzberg‘te de kısa bir tur atabilirsin. Evini aratmayacak olan bu Türk bölgesi, alternatif mekanların ve insanların rağbet ettiği bir yer. Berliner yiyip Alman Birası’nın tadına bakmayı da ihmal etme!

Berlin Kombini:

  

1. ONLY Bomber Ceket⎜2. FINEAPPLE Jean⎜3. VERO MODA Tişört⎜4. YOU DESIGN Harf kolye

Doğa Tatili: Bosna-Hersek

Şahane bir mimari ve doğanın müthiş harmonisine tanıklık etmek istiyorsan küçük bir Bosna turuna ne dersin? Ünlü Mostar Köprüsü, Bosna Piramitleri, Poçitel Köyü, Kravitse Şelalesi Bosna’da ve etrafında mutlaka görmen gereken yerler. Avrupa’nın Kudüsü olarak anılan Bosna’da artık her şey düzelmiş de olsa genç nesillerin savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu unutmamaları için savaşın izleri bazı bölgelerde hala duruyor.

Mostar’ın yanıbaşındaki, Buna Nehri’nin kaynağının hemen yanında konumlanmış saklı kalmış tekke Blagaj, dünyadaki en huzurlu yerlerden biri olarak anılıyor.

Daha da fazla gezmek istersen Saraybosna’ya yakın Adriyatik kıyıları, şatoları, yemyeşil dağları ile meşhur Karadağ‘ı da görebilirsin.

Bosna Kombini:

  

1. LİDYANA COLLECTION Tulum⎜2. FINEAPPLE Kot Ceket⎜3. THEWHITEBRAND Terlik⎜4. YOURBAG Çanta

TATİL İÇİN GEREKLİ OLAN HER ŞEY BURADA!

3 Comments

  1. Pingback: Hayal ile Gerçeğin Birleştiği Ülke: İtalya - Number L

  2. Pingback: Hafta Sonunu Kendine Ayır! - Number L

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate