Şık ve Stil Sahibi Görünmenin 9 Altın Kuralı

“Kişisel stil” moda dergilerinde sıkça karşımıza çıkan bir terim, peki gerçekten ne anlama geliyor? Söz konusu kendine has bir görünüm yaratma konusu olduğunda ilk yardımımıza koşan insanlar ünlüler oluyor. Giydikleri şeyleri kendi tarzımıza yakın hissedip, uyarlamaya çalışıyoruz ama başka birinin üzerinde görüp hoşumuza giden bir ceketin aynısını almak yerine yıllarca kullanabileceğimiz bizi, kişiliğimizi ve stilimizi yansıtan parçalar almak daha doğru.

İster köklü bir değişiklik arefesinde olun ister küçük dokunuşların arayışında, her sabah dolabınızı açtığınızda yüzünüzün gülmesini sağlayacak çok küçük detaylarla kişisel stiliniz oluşturabilir ya da güncelleyebilirsiniz.

Şık ve Stil Sahibi Görünmenin 9 Altın Kuralı

1. Vücudunu Tanı

Sizi en iyi tanıyan insan yine sizsiniz. Vücudunuzda kusurlu gördüğünüz, gizlemeyi istediğiniz yerleri az çok biliyorsunuzdur. Vücut tipininizin ne olduğunu belirleyip seçeceğiniz kıyafetlere bu doğrultuda yaklaşırsanız, giydiğiniz her şeyin üzerinize yakıştığını fark edeceksiniz. Örneğin geniş omuzlarınızı ön plana çıkaracak bir ceket ya da geniş kalçalarınızı biraz daha küçük gösterebilecek bir pantolon, imza bir görünüm yaratmakta büyük fark sağlayabilir. Vücut tipi sizinkine benzeyen ünlülerin giydikleri parçalardan da ilham alabilirsiniz.

Editörün Seçimleri:

 

1. DILVIN Tulum⎜2. JUST LIKE YOU Elbise


2. İmza Parçalarını Keşfet

Kişisel stilini kendimize örnek aldığımız insanların tek bir ortak noktaları var; onlarla özdeşleşmiş bazı imza parçalar. Kişiliğinizi ve stilinizi yansıtacak bazı anahtar parçalar bulursanız, kalabalık içerisinde ön plana çıkabilirsiniz. Bu renkli bir çanta da olabilir, kırmızı bir ruj da… Önemli olan sizinle özdeşleşen bir şey olması.

Editörün Seçimleri:

 

1. FERDA EKBERİ Küpe⎜2. HAZE Gözlük


3. Tekrar Giyeceğine Emin Olduğun Parçalara Yatırım Yap

Hadi itiraf edelim hepimizin dolabında yalnızca bir belki 2 kez giyilmiş öylece duran en az 3 4 tane kıyafet vardır. Bu yüzden alışverişe çıktığımızda gözü dönmüş gibi elimize her gelen parçayı satın almadan önce bir kez daha düşünmemiz gerekiyor. Kendi kendinize şu soruları sorun “Bu parçayla kombinleyebileceğim kıyafetim var mı? Bu kıyafeti ayda kaç kez giyerim? Buna uygun ayakkabım var mı? Buna benzer ya da aynısı bir kıyafetim var mı? Uzun vadede bu kıyafeti giymeye devam eder miyim yoksa modası hemen geçer mi?” bu gibi soruların cevapları sizi tatmin etmiyorsa o elinizdeki eteği ya da bluzu geri bırakmanın zamanı gelmiş demektir.

Editörün Seçimleri:

 

1. GANT Pantolon⎜2. LACOSTE Gömlek


4. İlham Panosu Hazırla

Her moda editörünün bir moda çekiminden önce yaptığı şey ilham panosu hazırlamaktır. Beğendiğiniz renkler, tarzlar ve kıyafetlerden oluşan bir ilham panosu hazırlamanız için yapıştırıcıya ve makasa da ihtiyacınız yok. Açın Pinteresti ya da Instagram’da beğendiğiniz görünümleri kaydedin. İlhama ihtiyaç duyduğunuz anlarda hoşunuza giden şeylerin tek bir yerde olması işinize yarayacaktır.


5. Asla Giymeyeceğin Parçaları Belirle

Hiç birimiz dünyaca ünlü blogger’lar değiliz bu yüzden “asla giymeyeceğim şey yoktur” tarzı cümleler kuramıyoruz. Her insanın söz konusu moda olduğunda nefret ettiği, yanına yaklaşmadığı parçalar vardır. Örneğin sloganlı tişörtleri herkesin üzerinde görüyoruz diye almanıza gerek yok. Sırf moda diye içerisinde asla rahat etmeyeceğiniz, kendiniz gibi hissetmeyeceğiniz parçaları almaktan uzak durun.


6. Sana Yakışan Renkleri Bul

Cilt alt tonumuz aksesuar ve makyaj seçimlerimizi nasıl etkiliyorsa renk seçimlerimizde de etkili. Kendinize yakışan renkleri zamanla, tecrübe ederek belirleyebilirsiniz. Bu konuda elinizi korkak alıştırmayın, cesaretinizi toplayın. Yıllardır fazla iddialı bulduğunuz için uzak durduğunuz renklere bir şans verin, belki de size çok yakışacak.

Editörün Seçimleri:

 

1. MEHTAP ELAİDİ Elbise⎜2. FINEAPPLE Elbise


7. Kendi Stil İkonunu Sen Belirle

It girl’leri ve blogger’ları takip etmeyin demiyoruz ama ilhamınızı etrafınızdaki stil sahibi kadınlardan da alabilirsiniz. Giyim tarzını çok beğendiğiniz patronunuz ya da bir arkadaşınızın annesi de size ilham katabilir. Daha güncel isimler yerine dönemlerin stil ikonlarına da göz gezdirebilirsiniz. Örneğin Jane Birkin’in sepet çantaları zamanında onunla özdeşleşen bir imza aksesuardı ve günümüzde yeniden çok popüler oldu.

Editörün Seçimleri:

 

1. YOURBAG Çanta⎜2. CLARINS Ruj


8. Gardırop Teftişi Yap

Kişisel stil sahibi olmanın bir diğer kuralı da düzenli ve iyi organize edilmiş bir gardırop sahibi olmak. Uzmanlara göre kapsül bir gardıropta bulunması gereken parça sayısı en fazla 50. Dolabınızda, zamansız kullanabileceğiniz, her sezon giyebileceğiniz kıyafetlere yer vermeye özen gösterin. Deri bir ceket, beyaz gömlek, şık bir blazer ve bir çift düz siyah ayakkabı ile işe başlayabilirsiniz.

Editörün Seçimleri:

 

1. CABANI Topuklu Ayakkabı⎜2. DILVIN Ceket


9. Tek Tip Giyinmekten Çekinme

Tek bir stile bağlı kıyafetler giymek bir diğer deyişle üniformamsı şeyler giymek sıkıcı geliyor olabilir. Ancak tanıdığımız en şık kadınlar çok rafine moda alışkanlıklarına sahipler. Céline’in tasarımcısı Phoebe Philo’yu kısa paça pantolon ve Stan Smith’ler dışında, Vogue Amerika’nın baş editörü yaşayan efsane Anna Wintour’ı tüvit takımlar ve çiçekli elbiseler dışında bir kıyafetin içerisinde görmek genellikle imkansızdır. Moda dünyasında bu kadar saygın yerlere sahip bu kadınların keskin kıyafet seçimleri var ise bir şey biliyorlar demektir. Farklı renkte ve modelde aksesuar seçimleriyle görünümüne renk katabilirsin.

Editörün Seçimleri:

 

1. AMERICAN VINTAGE Tshirt⎜2. LEVI’S Jean

 

BU 6 PARÇAYI ATMAYIN, SONRA PİŞMAN OLURSUNUZ

ÇİZGİLİ GÖMLEĞİ KOMBİNLEME REHBERİ

1 Comment

  1. Pingback: Bu Parçaları Yazın Giymeyin Yoksa Üzülürsünüz - Number L

Leave A Reply

Navigate