#throwbackthursday 90’lar

Grunge akımının, modellerin ve düşük bel pantolonların altın çağı 90’lara hoşgeldiniz! Mom jean, ekose gömlek, choker derken hepimiz düşük bel flare pantolonların muhteşem dönüşünü korku ve endişeyle bekler olduk. Sonuçta moda bu değil miydi? Hem sürekli bir devinim hem de oldukça stabil bir oluşum.

Moda dönemleri genellikle tasarımcı ve moda haftaları ekseninde şekillenirken herkese ters köşe yaptırıp modayı ünlülerden öğrendiğimiz bir çağ 90’lar. Bizler Tayfun’un “Hadi yine iyisin” şarkısında dans edip Çılgın Bediş izlerken, Drew Berrymore, Naomi Campell, Kate Moss ve Winona Ryder gibi ünlülerin attığı adıma tapan, her giydikleri şeye sahip olmak isteyen genç kızlar 90’lar modasını şekillendirmeye çalışıyorlardı. Biz de 90’lar türkçe pop şarkılarımızı açıp 90’lar modasına göz atıyoruz bu kez. Neler geri döndü? Neleri bir daha asla görmek istemiyoruz? Gelin birlikte karar verelim.

Kareli Gömlek

90’lar:

80’lerin gösterişli, flaş renkli, kabarık saçlı hızlı dönemlerinden sonra insanlar biraz nefes almak istemiş olacaklar ki 90’lar modası yolunu en başından beri daha minimal çizdi. Grunge ve alternatif rock müziğin iyiden iyiye popülerleştiği bu dönemde hayatımıza kareli gömlekler girdi. O günden beri de buradalar ve fazla uzaklaşacak gibi görünmüyorlar. 90’larda daha grunge tarzda tiplerin tercih ettiği kareli gömlekler bol jean pantolonlar, converse’lerle giyilirdi ve asla önü iliklenmezdi.

Günümüz:

Kareli gömlekler, günümüz stilinde daha çok üstümüzde değil belimizde yer alıyorlar. Günümüz kareli gömleklerini kıyafet olarak değil daha çok stil tamamlayıcısı olarak adlandırabiliriz. 90’lar modasından farklı olarak kareli gömlekler artık feminen parçalarla da kombinlenebiliyor. Saten slip bir elbisenin içine beyaz tişört giyip kareli gömleği yine beline bağlamış look’lara rastlamak mümkün.

ÜRÜNLER: Gömlek LIDYANA

Kot Ceket

90’lar:

90’lar stiliyle ilgili en çok dikkat çeken şeylerden biri de herkesin giydiği şeyleri babasının dolabından aşırmış gibi oversize parçalara gönül vermiş olması durumu. Kadın veya erkek fark etmez herkes bol ceketlerin ve pantolonların içinde oldukça özgüvenli ve rahat görünüyor. Jean ceketlerde de bu akımın etkisine rastlamak mümkün. Asıl bedeninden 2 beden büyük gibi duran kot ceketler dönemin en moda dış giyim ürünlerinden.

Günümüz:

Kot ceketlerdeki bu “oversize” akımı birkaç senedir tekrar sahalara döndü. Oversize’ın modanın her alanında çok popülerleşmiş olmasından dolayı olacak ki eskisi gibi beli açıkta bırakan, makinede 2 beden cekmiş gibi vücuda oturan kot ceketlere fazla rastlamaz olduk. Günümüzde kot ceket kullanımı da tek bir tarzla sınırlı değil aksine çok yönlü. Spor tarzların tamamlayıcısı olarak akıllarda kalan jean ceketleri artık pek çok şık ve feminen kombini tamamlamış halde görebiliyoruz.

ÜRÜNLER: Kot Ceket ELİF ŞİMAL

Denim Tulum

90’lar:

Başka giyilebilecek hiçbir şey kalmamış gibi çeşit çeşit denim tulum giydiğimiz o muhteşem zamanları hangimiz unutabildik? “Bahçıvan” olarak da anılan bu güzide trend 90’larda her 3 kişiden 2’sinin dolabında yer alıyordu. İçine daha çok basic tişörtler giyilen denim tulumlar bazı “fashionista” arkadaşlarımız tarafından üst kısmı kapatılmadan aşağıya salınarak amaçsız bir görünümde de kullanılabiliyordu.

Günümüz:

Bunca moda trendi bir üst modele geçmişken bahçıvan tulumların da bu oluşumdan nasibini alması kaçınılmazdı. Eskiden inanılmaz bol ve biraz da hantal olan tulumlar artık daha ince hatlarda. Flare paça ve daha feminen parçalara dönüşen denim tulumlar bazen de şortlu ve etekli formlarda karşımıza çıkıyor.

ÜRÜNLER: Tulum AMERICAN RETRO

Güneş Gözlüğü

90’lar:

Yıllardır stiline düşkün bünyelerin kilit aksesuarlarından olan güneş gözlükleri 90’larda da oldukça yaygın. Kurt Cobain’le özdeşleşmiş yuvarlak kemik çerçeve güneş gözlükleri ve renkli camlı metal çerçeveli ve biraz da garip şekilli modeller, 90’larda oldukça revaçta. Dönemin moda ikonları Kate Moss, Winona Ryder gibi isimler, çoğu kıyafetini güneş gözlüksüz bırakmamış.

Günümüz:

Yuvarlak modellerdeki güneş gözlükleri, günümüz modasında da sıkça rastladığımız parçalar artık. Uzun zamandır hüküm süren aviator, wayfarer gibi modeller hala çok kullanılsa da vintage ve retro tarzda renkli, farklı şekilli güneş gözlükleri fazlasıyla yükselişte. Annenizden kalan bir güneş gözlüğü varsa çekinmeden alın ve takmaya başlayın, inanın gözlüğünüzün eski bir gözlük olduğunu kimse fark etmeyecek.

ÜRÜNLER: Gözlük SUPER

Choker

90’lar:

Bedavaya dağıtılmış gibi hepimizin boynunda olan dövme desenli, plastik choker’lar zamanın en popüler takılarından biriydi. Öyle moda olmuşlardı ki bir süre sonra anlamsız bir şekilde üst kollarımıza taktığımız bileklik versiyonları da takı kutularına dahil oldu. Daha sonra kalın, ince, deri, plastik gibi pek çok materyalden bir sürü modelde karşımıza çıktı choker’lar. Yine dönemin “it girl”lerinin stillerinde çokça rastladığımız choker’ı tekrar göreceğimize açıkçası pek emin değildik.

Günümüz:

Birkaç yıldır choker’lar nereden geldiğini anlamadan birden yeniden yükselişe geçti. Şansımıza bu kez dövme desenli olanlar değil yine günümüz trendi olan kadifeden yapılmış olanlarını daha çok görür olduk. Choker’lar kadifeyle de sınırlı kalmadı. Neredeyse çoğu büyük moda markasının tasarımlarına bile giren bu eski arkadaşımızı artık altın, pırlanta gibi yüksek fiyatlı materyallerden yapılmış halde görür olduk. Tarzınıza uyar mı bilmiyoruz ama sezonun trendlerini uygulamayı seviyorsanız çok geç olmadan bir choker edinin deriz.

ÜRÜNLER: Choker ROYA

1 Comment

  1. Pingback: Bu 6 Parçayı Atmayın, Sonra Pişman Olursunuz - Number L

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate