#throwbackthursday 70’ler

Moda dinamikleri yenilense de bazı trendler ve moda dönemleri kendisini tazeleyerek her sezon karşımıza çıkıyor. Biz de bu perşembe moda dünyasına #gerifırlat’ıyoruz ve 70’ler modasının ikon parçalarına 2016 gözüyle bakıyoruz.

1- Maxi Elbise

70’ler:

70’lerin özgür ruhu moda dünyasını da fazlasıyla etkisine aldığından kadınlar daha rahat parçalara yöneldi ve maxi elbiselerin yükselişi de bu döneme denk geldi. 70’lerin maxi elbiselerinin kilit teması; doğallık. Doğal materyallerden üretilen ve baskı konusunda elini korkak alıştırmayan maxi elbiseler, hippie kültürünün de imza parçalarındandı.

Günümüz:

70’lerde popülerleşen maxi elbise o günden beri popülaritesinden bir şey kaybetmedi. Daha renkli, daha cesur, daha desenli haliyle karşımıza çıkan maxi elbise, püskül gibi detaylarla birleşip bohem ruhunu yeniden dolaplarımıza taşıdı.

ÜRÜNLER: 1. Elbise SISTERS, 2. Elbise SISTERS

2- İspanyol Paça Pantolon

70’ler:

70’ler denilince akıllara gelen en kilit parçalardan biri şüphesiz yüksek bel İspanyol paça pantolon. Renk bloklarıyla hareketlenen gömlekler, çizgili balıkçı yaka trikolar, etnik detaylı bluzlar o dönem ispanyol paça pantolonların vazgeçilmez ekürisiydi.

Günümüz:

70’lerde Jane Birkinle patlayan çizgili t-shirt ispanyol paça pantolon kombini günümüzde en sık karşılaştığımız görünümlerden biri haline geldi. Gardırobumuzun temel materyali olan jean’in önce beli yükseldi sonra da paçaları genişledi. 70’lerden farklı olarak günümüzde ispanyol paça pantolonların boyları kısaldı bu sayede daha modern bir tavra büründüler.

ÜRÜNLER: Pantolon, LOVEMYBODY

3- Kürklü Mont

70’ler:

İçi kürklü süet ve deri montlar, 70’lerin anahtar parçalarından biriydi. Mini etek ceket takımları ve mini elbiseleri tamamlayan bu kocaman montlar, çoğu moda meraklısının gardırobunu süslüyordu. Çoğu şeyin “mini” boyutlarda olduğu bu dönemde oversize montlar, 60’lar stilini 70’ler modernizmiyle harmanladı.

Günümüz:

Uzunca bir dönemdir hayatımızda olan “oversize” akımı içi kürklü montlarda da kendini gösterdi. 70’lerdeki gibi taba ve kahverenginin hüküm sürdüğü bu parçalar son yıllarda pastel renklerle de karşımıza çıkmaya başladı. Dönemden farklı olarak 70’lerde montların astarında kullanılan kürk günümüzde montların ana materyali.

ÜRÜNLER: Ceket, EMELDA

4- Küçük Çanta

70’ler:

70’ler aksesuarları dönemin look’unu tamamlar nitelikte parçalardan oluşuyordu. Mini elbiseler, uzun çizmeler ve ispanyol paça pantolonları küçük, kare formunda el çantaları tamamlıyordu. Hasır gibi farklı materyallerden yapılan çantalar da bu dönem ortaya çıkmaya başladı.

Günümüz:

70’ler modasının en güzel geri dönüşlerinden biri küçük karemsi el çantaları oldu. Materyal, renk ve form açısından modernleşmiş, daha geniş ve işlevselleşmiş olsalar da küçük el çantaları retro havalarından bir şey kaybetmiyorlar.

ÜRÜNLER: Çanta, VOVI

5- Çizme

70’ler:

Diz üstü çizmeler yeni moda oldu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. 70’li yılların en popüler aksesuarlarından olan çizme, o yıllarda aşırı yüksek ve platform topuktu. Dönemin mini çılgınlığıyla mükemmel uyum sağlayan çizmeler, 70’li yılların çiçek çocukları sayesinde rengarenk, parlak ve fazla iddialıydı.

Günümüz:

70’ler podyumlarda yeniden boy göstermeye başladığından beri çizmeler de daha çok gün yüzüne çıktı. Diz üstü modellerine çoğunlukla rastladığımız günümüz çizmelerinin eskiye nazaran en belirgin özelliği topukların daha zarif ve ince olması. Renk konusunda 70’lerdeki gibi geniş bir seçeneğiniz olmasa da çizmenin günümüze uyarlanmış modern havasını mutlaka gardırobunuza katın.

ÜRÜNLER: Çizme, CASAVIE

1 Comment

  1. Pingback: Bu 6 Parçayı Atmayın, Sonra Pişman Olursunuz - Number L

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigate