Trend Alarmı: Flirty Nostalgia

Zaman ne kadar değişirse değişsin bazı şeylerin modası hiç geçmiyor. İzlediğimiz romantik komediler, okuduğumuz aşk romanları, günlük hayatta da bizi biz yapan şeylere dönüşüyor, yaşam tarzımızından tutun, giydiğimiz kıyafetlere kadar her anımızı etkiliyor. Her sene tekrar etmesine rağmen Sevgililer Günü‘nün hala büyük bir istekle kutlanıyor olması tesadüf olamaz. Demek ki romantizm her zaman için her yerde!

Biz bugün romantizmin moda ayağına bir göz atalım istedik. Uçuş uçuş elbisesinin içerisinde sevgilisine doğru koşan bir kadın profili çiziyoruz kafamızda. Eminiz bütün kadınların kafasında bu sahneyi izlerken aynı soru var “Elbisesini nereden almış?”

Pasteller, çiçek desenleri, zarif ve ince topuklular modanın her döneminde vardı. Zaman zaman diğer trendlerin de etkisiyle daha modernleştikleri ya da daha abartılı oldukları dönemler elbette olmuştur. Bahar gelip havalar hafiften ısınmaya başladığında sizin de eliniz o en sevdiğiniz elbiseye gidiyor, biliyoruz. Günün her anına uyarlayabileceğiniz bu trend, baskın tonları daha açık renkler olduğu için yaz ve bahar aylarında daha sık rastladığımız görünümler sunuyor, bizden söylemesi!

Peki modadaki bu romantizmin başlangıç noktası neydi? 1820-1825 yılları arasında yükselen ve çıkış noktası sanat, müzik ve edebiyat olan Romantizm akımının giyim kuşamı etkilemesi de o kadar uzun sürmedi. Daha önce yalnızca ev işlerinden sorumlu gibi görünen kadınlar artık kocalarının bir tanesi, çocuklarının koruyu melekleri olmuşlardı. Kabarık eteklerin daha da kabarıklaştığı, korselerin iyice sıkılaştırıldığı dönem işte tam da bu zamanlara denk geliyor. Süslemeli, dantelli ve abartılı silüetleri çokça gördüğümüz bu dönem, günümüzü hala etkisi altına almaya devam ediyor. Abartılı dantel işçilikleri zaman geçtikçe volanlara, fırfırlara dönüştü. Kocaman eteklerle gezmenin çok da işlevsel olmadığını sonunda anladık ve şükürler olsun ki artık korse takmak zorunda değiliz!

Peki romantizm trendi denilince günümüzde aklımıza neler geliyor? Naif olduğu kadar feminen, zarif olduğu kadar da dikkat çekici kadın silüetleri. Peki bu zamansız trendi biz stilimize nasıl uyarlayabiliriz?

1. Olmazsa Olmaz Parça: Elbise!

Feminen görünümlerin vazgeçilmez parçası elbiseler ve etekler elbette ki romantik nostalji trendinin vazgeçilmezlerinden. Kolları fırfırlı, çiçek desenli, a kesim, midi boy… Baktığınızda sizi bir roman ya da film karakteri gibi hissettirecek tüm elbiseler, aradığınız görünümü sağlayabilir. Mini elbiselerden uzak durmakta fayda var. Onlara da geleceğiz ama henüz 70’ler ve 80’lerde değiliz!

Editörün Seçimleri

  

1. RUE Etek⎜2. RIBELLION Etek⎜3. AKELS BY EBRU AKLE Elbise⎜4. KEIKEI Elbise

2. Topuklar İncelsin!

Feminen bir kadın silüeti denilince hemen aklınıza ince topuklu ayakkabılar geliyor değil mi? Tamamladığı her kıyafete daha kadınsı ve zarif bir hava katan ince topuklular, romantik nostalji trendinin vazgeçilmez parçalarından.

Editörün Seçimleri

  

1. ILVI Topuklu Ayakkabı⎜2. ILVI Topuklu Ayakkabı⎜3. ILVI Topuklu Ayakkabı⎜4. ILVI Topuklu Ayakkabı

3. Zarif Takılar

Takı olmadan romantik bir görünüm düşünülemez! İncilerin, pırlantaların süslediği kıyafetler, abartısız ama şık bir görünümün kilit parçaları. Annenizden kalan o inci kolyeyi artık nasıl değerlendirmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Her ne kadar takıda şu sıralar “more is more” trendi ön planda olsa da siz yine kendisi küçük anlamı büyük tamamlayıcıları tercih edin.

Editörün Seçimleri

  

1. BAGUETTE JEWELLERY Yüzük⎜2. ATELIER PETITES PIERRES Kolye⎜3. BERİL AKSESUAR Küpe⎜4. MONMU Yüzük

4. Baştan Çıkarıcı Kokular

En kadınsı, en dikkat çekici kokuları brada topluyoruz. En güzel elbisenizi giyip altına da topuklularınızı çekmişsiniz e bu görünüme öyle fresh kokular yakışmaz. Bir sıktığınızda günlerce üzerinizden gitmeyecek, siz kapıdan girmeden önce kokunuzun duyulduğu parfümler, romantik görünümünüze son dokunuşu yapmakta çok başarılı olacak, eminiz.

Editörün Seçimleri

  

1. NARCISO RODRIGUEZ Parfüm⎜2. BURBERRY Parfüm⎜3. VALENTINO Parfüm⎜4. CHANEL Parfüm

Leave A Reply

Navigate