Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri

Makyajın çoğu kadın için sınırları yok. Kimi yalnızca bir ruj sürüp çıkmayı seviyor kimi ayna karşısında saatlerini harcıyor. Bu kadar göreceli bir konuda ahkam kesin önermelerde bulunulmaması gerekiyor. Yine de ten renginin 3 4 ton koyu ya da açığı fondöten tercih etmemek gerektiği gibi pratik bilgileri hatırlatmaktan kaçınmamakta fayda var. Yine de daha iyi ve sağlıklı görünmek ve hissetmek için burca göre makyaj seçimlerimakyaj yokmuş gibi makyaj yapmak gibi pratik tavsiyelerden bir zarar gelmez değil mi? Biz de bu yüzden bugün “yüz şekline göre makyaj seçimleri ne olmalı?” sorusunu yanıtlamaya geldik.

Kardashian’lar bu kontür ve highlight meselesini popülerleştirmeye başladığında başımıza yeni bir iş daha çıkarttıkları için sinirlendik. Ama haklarını vermeliyiz ki doğru bölgelere kontür, aydınlatıcı gibi makyaj malzemeleri uygulandığında ortaya sihir gibi sonuçlar çıkabiliyor. Uzun bir yüzünüz mü var? Allık ve aydınlatıcı görünümünüzü biraz daha yumuşatabilir. Yuvarlak yüz yapısına mı sahipsiniz? Bronzer bu işi halledebilir. Bu üç makyaj ürünüyle görünümüzde ciddi farklılıklar yaratabilirsiniz. Hem de vereceğimiz bilgiler uzman onaylı! Daha fazlası için sizi yazının devamını okumaya davet ediyoruz!

1. Oval Yüz Şekli

Makyaj artistleri oval yüz şeklinin en dengeli yüz şekli olduğunu söylüyor. Bu yüzden işleri kolay. Makyajlarını her zaman alışkın oldukları düzende yapabilirler.

 • En sevdiğiniz fırçanızla yine en sevdiğiniz mat ya da parlak bitişli bronzer’ınızı şakaklarınızdan yüzünüzü çevreleyecek şekilde uygulayın.
 • Yine aynı fırçayla şakaklarınızdan başlayıp elmacık kemiklerinize kadar biraz allık uygulayın.
 • Aydınlatmak için aydınlatıcı fırçanızla şakalarınıza, kaşlarınızın altına, dudağınızın üzerine ve altına, burnunuzun üzerine aydınlatıcı uygulayın.

Editörün Seçimleri:

  

1. DIOR Pudra⎜2. CLINIQUE Aydınlatıcı⎜3. CLINIQUE Allık

 

2. Uzun Yüz Şekli

Uzun bir yüz yapısına sahipseniz işiniz oval yüzlülerden biraz daha fazla. Yüzünü uzun gösterecek uygulamalardan kaçınıp, daha geniş görünmesini sağlayacak uygulamalar yapmalısınız.  Bu yüzden işleri kolay. Makyajlarını her zaman alışkın oldukları düzende yapabilirler. Yüzünüzün orta yerlerindeki kemik yapısına yaptığınız doğru uygulamalar yüzünüzü daha kısa gösterecektir.

 • Uzun yüz yapısında allık elmacık kemiklerinin üzerine uygulanmalı ve güzelce dağıtılmalı.
 • Bronzlaştırıcı, alnın üst kısmındaki saç çizgisi etrafına, çene, çene çizgisi boyunca ve burun köprüsüne, çene altında ve şakaklara doğru elmacık kemiklerinin altına uygulanmalı.
 • Elmacık kemikleri, dudak üstü, şakakların üst kısmı, ve kaş kemikleri aydınlatılacak yerler. Çene ve alnınızı aydınlatmaktan kaçının çünkü bu uygulama yüzünüzü daha da uzun gösterecektir. Aydınlatıcınız yoksa elinizdeki şampanya ya da beyaz farları kullanabilirsiniz.

Editörün Seçimleri:

  

1. NOTE Allık⎜2. NOTE Aydınlatıcı Kalem⎜3. MAX FACTOR Allık

3. Yuvarlak Yüz Şekli

Uzmanlar göre yuvarlak yüz şekli sizi olduğunuzdan daha genç gösteriyor. Ama biraz keskinlik eklemek bazen hoş olabilir.

 • Yuvarlak yüz yapısına sahip kişilerin aydınlatması gereken yerler: burun üstü, alın ortası, yanakların üst kısımları, kaş kemiğinin altı, dudak üstü ve çene.
 • Elmacık kemiklerinin alt kısmı ve yüz çevresini kontürleyin ya da bronzer uygulayım.
 • Burnunuzun bir iki parmak yanından elacık kemikleriniz boyunca allık uygulayın.

Editörün Seçimleri:

  

1. NOTE Tekli Göz Farı⎜2. NOTE Bronzer⎜3. LANCOME Allık

4. Kare Yüz Şekli

Kare yüz şekliniz varsa tek yapmanız gereken şey görünümünüzü yumuşatmak.

 • İlk olarak şakaklarınıza ve çene bölgenize kontür yapın. Çene bölgenize kontür yaparken yumuşak ve hacimli bir fırça kullanın ki doğal bir görünüm olsun.
 • Daha sonra yanaklara allık, yanak çukurlarınıza da bronzer uygulayın.
 • Görünümünüzü şakaklarınızın ve yanaklarınızın yüksek bölgelerine c şeklinde aydınlatıcı uygulayarak tamamlayın.

Editörün Seçimleri:

  

1. NOTE Tekli Göz Farı⎜2. MAX FACTOR Pudra⎜3. NOTE Allık

DAHA FAZLA MAKYAJ ÜRÜNÜ

5 Comments

 1. Pingback: 10 Yaş Genç Gösteren Saç Renkleri - Number L

 2. Kare yüz şekli benim için daha uygun sanırım, gelecek sefer alışverişlerimi sizin tavsiyeleriniz üzerine yapacağım, paylaşım için teşekkürler.

 3. Pingback: Göz Altı Morluklarında En Etkili 10 Göz Altı Kapatıcısı - Number L

Leave A Reply

Navigate